Oba poniższe sformułowania funkcjonują w języku polskim, jednak każde z nich oznacza coś innego i należy poznać ich znaczenia, aby nie popełnić błędu polegającego na użyciu słowa nie pasującego do kontekstu zdania. Dla ułatwienia w większości przypadków to zapis kelner będzie tym właściwym, ponieważ słowo to występuje znacznie powszechniej niż kerner, które również jest w języku polskim poprawne. Jeśli nie masz pewności jakiego słowa użyć spójrz na przygotowane przez naszą redakcje definicje i przykłady.

Poprawna pisownia

kerner

Poprawna pisownia, znaczenie: kerner to próbka skały, którą można uzyskać w procesie wiercenia przy użyciu odpowiedniego rodzaju wierteł. Nazywamy tak również punktak, czyli narzędzie do wybijania punktów, znaczących miejsce na wykonanie otworu. Jest to typowe narzędzie ślusarskie w postaci trzpienia wykonanego z twardej stali narzędziowej, z zaostrzonym jednym z końców, oraz spłaszczonym drugim końcem w celu pobijania go młotkiem.

Przykłady poprawnej pisowni

Użyty przez robotników kerner ewidentnie do niczego się już nie nadawał.
Punktak, inaczej kerner, musi być wykonany z solidnych materiałów, by wytrzymać liczne uderzenia młotkiem.
Kupiłam wczoraj brelok wyposażony w malutki punktak, czyli kerner – w razie potrzeby posłuży mi on do wybicia szyby w aucie, w którym ktoś zamknął zwierzę latem.


Poprawna pisownia

kelner

Poprawna pisownia, znaczenie: kelnerem nazywamy osobę pracującą w restauracji, której zadaniem jest przyjmowanie zamówień oraz przynoszenie do stolika potraw.

Przykłady poprawnej pisowni

Ten kelner jest prawdziwą chlubą waszej restauracji – doskonale zna kartę, a jego maniery są nienaganne.
Po tym jak wbiegło w niego dziecko, kelner mimo wszystko nie wypuścił z rąk niesionych napojów.
Kiedy tylko weszliśmy do restauracji, kelner zaproponował podanie zimnych napojów.