Darmowe sprawdzanie pisowni »
Przejdź do wyszukiwarki »


Poprawna pisownia

ortograf

Poprawna pisownia, znaczenie: ortograf to inaczej językoznawca, w szczególności specjalista w zakresie ortografii, choć słowo to w mowie potocznej oznacza także uczniowski błąd ortograficzny. Do synonimów pierwszego ze znaczeń należy słowo językoznawca, zaś synonimem drugiego jest błąd ortograficzny oraz potoczne określenie byk. Ciekawostką jest fakt, iż słowo ortograf w pierwszym znaczeniu nie posiada bezpośrednich synonimów – nie istnieje więc żaden wyraz, którym można by było go zastąpić bez utraty znaczenia. Można wprawdzie użyć stwierdzenia takiego jak językoznawca, polonista, nie są to jednak słowa tożsame, a raczej szersze i bardziej ogólne – bowiem nie każdy polonista i językoznawca będzie jednocześnie ortografem. Znaczenie odnoszące się do błędu tworzy następujące kolokacje: robić ortografa, walnąć ortografa, strzelić ortografa oraz zrobić ortografa.

Przykłady poprawnej pisowni

Mój dziadek był wybitnym językoznawcą, choć nie był typowym polonistą, z fachu to specjalista-ortograf.
Jeszcze jeden ortograf w wypracowaniu i nie będę czytała dalej. Popraw najpierw wszystkie błędy ortograficzne, a potem przynieś mi tekst do sprawdzenia.
Będąc dyslektykiem popełniam całą masę błędów, dobrze, że żaden ortograf nie czyta moich wypracowań, bo chyba by zwątpił.


Niepoprawna pisownia

ortograw

Niepoprawna pisownia

Niepoprawna pisownia

orto graf

Niepoprawna pisownia

Niepoprawna pisownia

orto-graf

Niepoprawna pisownia