Niepoprawna pisownia
Poprawna pisownia, znaczenie: omawiany wyraz jest odmienioną w dopełniaczu, celowniku oraz miejscowniku, w rodzaju męskoosobowym, formą liczebnika oba lub obydwie. Kiedy go stosujemy, mamy na myśli, że informacja zawarta w zdaniu dotyczy każdej z dwóch osób, o których mowa w naszej wypowiedzi.
We współczesnej polszczyźnie do użytku dopuszczone są dwie formy powyższego wyrażenia: obydwu oraz obydwóch. Mogą one być stosowane zamiennie. Z kolei forma obydwuch jest błędna i nie należy jej używać.
Poprawna pisownia, znaczenie: obydwóch w zapisie z użyciem ó, również stanowi prawidłową formę tego liczebnika. Razem z obydwu są to formy wariantywne, co oznacza, że można stosować je wymiennie.
Przykłady poprawnej pisowni
Niestety nie zdałem żadnego z obydwu pisanych w ubiegłym tygodniu kolokwiów.
Zanim do niego doszło, zawodnikom obydwu drużyn udzieliły się emocje związane z tym spotkaniem.
W obydwu przypadkach kierowcy dostali mandat i zostało im zatrzymane prawo jazdy.
Niepoprawna pisownia
Jak obydwóch to oczywiście może być poprawnie, ale pisane tylko przez ó kreskowane, czyli obydwóch. Jak przez u otwarte to może być obydwu tylko
Po pierwsze piszemy mężczyzn a nie męższczyzn, a co do pytania to poprawny będzie każdy z zaproponowanych zapisów, czyli zarówno Ta kobieta kocha obydwu mężczyzn, jak również Ta kobieta kocha obydwóch mężczyzn, gdyż jak wspomnieliśmy w definicji form tych używać możemy wymiennie.
Ta kobieta kocha obydwuch męższczyzn czy obydwu, czy obydwóch, jaka jest poprawna pisownia
Nareszcie wiem 🙂