Choć oba sformułowania na pierwszy rzut oka wydają się być bardzo podobne, diametralnie różnią się od siebie znaczeniem, dlatego ich zamienne stosowanie będzie równoważne z popełnieniem błędu językowego. Aby uniknąć takich sytuacji przygotowaliśmy definicje dla każdego ze znaczeń, a dodatkowo wzbogaciliśmy je również przykładami użycia w zdaniach. Jeśli i to będzie niewystarczające chętnie udzielimy dalszej pomocy w sekcji komentarzy.

Poprawna pisownia

nierób

Poprawna pisownia, znaczenie: nierób to rzeczownik, określający osobę, która unika pracy. Możemy go zastąpić wyrazami: leń, warchoł, próżniak.

Przykłady poprawnej pisowni

Przykro mi to mówić, ale Twój brat to nierób. Planuję go zwolnić.
Nie możesz przez całe życie zachowywać się jak nierób. Znajdź jakąś pracę, odłóż nieco pieniędzy.
To prawdziwy nierób – kiedy wreszcie zastałam go w pracy, oglądał serial na telefonie.


Poprawna pisownia

nie rób

Poprawna pisownia, znaczenie: nie rób z kolei to połączenie partykuły nie oraz czasownika robić, odmienionego w drugiej osobie liczby pojedynczej, w trybie rozkazującym. Obowiązująca w języku polskim zasada, mówi, że partykuła nie i osobowe formy czasowników powinny być zawsze pisane rozdzielnie, stąd wskazany jest zapis osobny. Czasownik robić oznacza: wykonywać jakąś czynność, wywoływać jakiś stan, zajmować się czymś, produkować, przyrządzać, przygotowywać, tworzyć coś, postępować lub też zachowywać się w określony sposób.

Przykłady poprawnej pisowni

Proszę, nie rób jej krzywdy. To tylko dziecko.
Nie rób wszystkiego, o co poproszą Cię koledzy, miej swój rozum.
Jeśli uważasz, że nigdy jej nie pokochasz, to nie rób jej nadziei, pozwól jej być z kimś innym.