Poprawna pisownia, znaczenie: termin ten oznacza: brzydko, nieatrakcyjnie, nieciekawie, niegrzecznie, niechlujnie, ale także: nieuprzejmie, niekulturalne, niezgodnie z panującymi zasadami.
Zwrot ten stanowi połączenie partykuły nie oraz przysłówka ładnie. W języku polskim istnieje zasada, która nakazuje łączną pisownię nie z przysłówkami w stopniu równym, dlatego w większości przypadków wyrażenie to należy zapisywać łącznie.
Przykłady poprawnej pisowni
Takie uczesanie moim zdaniem wygląda nieładnie i nieestetycznie.
Przeproś mamę za to co powiedziałaś. Zachowałaś się bardzo nieładnie.
Nie lubię nosić fioletowych ubrań. Moim zdaniem wyglądają one po prostu nieładnie.
Niepoprawna pisownia, wyjątek: w sytuacji kiedy chcemy zaakcentować w zdaniu alternatywę dla wyrażenia nieładnie i podkreślić zachodzącą między nimi różnicę, wskazany jest zapis oddzielny, na przykład: Nie ładnie, ale prześlicznie przystroiłaś stół!
nieładne
Dość proste to słowo wiec wydaje mi się, że raczej błędy tutaj pojawiają się rzadko choć wiadomo, że pilnować się trzeba zawsze bo czasami nawet tak bezrefleksyjnie zrobi się głupi błąd i wychodzi potem głupio.
Nie cichy
Ten wyraz piszemy przez jedno -i na końcu, a więc ładni to poprawna forma.
Jak się pisze ładni czy ładnii
Właśnie jak ktoś słusznie napisał, przy przeczeniu też może być rozdzielnie, ale jednak nieładnie jako jedno słowo będzie na ogół poprawną formą.
„Nieładnie” – poprawny jest zapis łączny. „Ładnie” to bowiem przysłówek odprzymiotnikowy. A właśnie w takiej sytuacji „nie” piszemy z przysłówkami razem. To jest zasada, którą należy koniecznie zapamiętać, bo często się przydaje.
Dzk
Nie ładnie, ale pieknie
Dzięki 🙂