Poprawna pisownia, znaczenie: wyraz ten jest połączeniem partykuły nie oraz przysłówka stopniu równym dużo. Oznacza: niewiele, mało w sensie niewielkiej ilości, ale także w niewielkim stopniu czy w niewielkim zakresie.
We współczesnej polszczyźnie obowiązuje zasada nakazująca, by cząstkę nie zapisywać łącznie z przysłówkami w stopniu równym, utworzonymi od przymiotników.
Przykłady poprawnej pisowni
Oczywiście, że możemy spotkać się na kawę, ale jutro – dziś mam bardo niedużo czasu.
Po weekendzie spędzonym za granicą zostało mi bardzo niedużo pieniędzy.
Wiem, że niedużo to dla Ciebie znaczy, ale jest mi naprawdę bardzo przykro, że tak się zachowałam.
Niepoprawna pisownia, wyjątek: w sytuacji, kiedy w zdaniu nie ma pełnić funkcję zaprzeczenia i przedstawiona jest wyraźna alternatywa zaprzeczonego określenia wskazana jest pisownia rozłączna. Na przykład: Nie dużo, ale bardzo mało dziś zjadłaś.
Tak, mamy zresztą dodaną taką informację przy pisowni, która w większości przypadków (choć nie we wszystkich) będzie tą niepoprawną.
Uwaga! Pisownia „nie dużo” również może być poprawna w niektórych przypadkach. Np. w zdaniu: myślę, że Ania zrobiła nie dużo, a bardzo dużo, żeby ratować ten związek.
Ja tam myślę, że moderatorka tylko napisała dla niepoznaki, że niby moderator, bo wtedy nikt jej nie obrazi skoro ludzie będą myśleć, że to ON
Hej, jednak moderator 😉 I prosimy żeby nas nie obrażać 😉
ha ha ha bo moderator (pewnie moderatorka) jest bardzo inteligentna…
Teraz łapię 🙂