Zależnie od tego jaki jest kontekst zdania oraz intencja mówiącego obie formy mogą być poprawne – różnią się one jednak znaczeniem, a nawet akcentowaniem, dlatego zanim użyjesz ich w zdaniu przeczytaj nasze porady, która forma będzie adekwatna dla Twojej sytuacji. Jeśli nadal masz wątpliwości chętnie pomożemy Ci – wystarczy, że napiszesz komentarz.

Poprawna pisownia

nie raz

Poprawna pisownia, znaczenie: nie jeden raz – występuje jako przeczenie (wyrażenie przeciwstawne), które komunikuje, że coś miało miejsce nie jeden raz, a kilkukrotnie. W takiej sytuacji nie raz zawsze należy pisać rozłącznie, a przy tym szczególną uwagę zwrócić również na akcent, ponieważ o ile w przypadku nieraz akcent przypada na pierwszą sylabę nie, o tyle już w przypadku nie raz na drugą raz.

Przykłady poprawnej pisowni

Nie raz, nie dwa, lecz już trzy razy byłem z moją nową dziewczyną na randce.
Nie raz, nie dwa udawał mu się ten numer, jednak dziś niestety zakończyło się klapą.
Nie raz, ale już dobre kilka razy zdarzyło mi się zapomnieć zabrać telefonu z domu.


Poprawna pisownia

nieraz

Poprawna pisownia, znaczenie: to przysłówek który mówi o czymś co zdarza się miejsce wiele razy, często, wielokrotnie, czasami lub niekiedy. Zapisujemy go łącznie, ponieważ zasada ortograficzna mówi w tym przypadku, że przed przysłówkami, które nie są pochodnymi przymiotników w znaczeniu często (lub także: nierzadko, nieczęsto, nieraz) zapisujemy jako jedno słowo.

Przykłady poprawnej pisowni

Już nieraz to robiłem, więc myślę, że można powiedzieć, że jestem w tym temacie osobą doświadczoną.
Nieraz zdarza mu się popełnić jakąś gafę, ale Franek to bardzo uprzejmy i dobrze wychowany młody człowiek.
Nieraz bywałem za granicą i spotkałem tam wiele wspaniałych osób, nie sądzę więc, aby tylko w naszym kraju żyli wartościowi ludzie.


Niepoprawna pisownia

nie ras

Niepoprawna pisownia

Niepoprawna pisownia

nieras

Niepoprawna pisownia