Zarówno wyraz napoi jak i napojów funkcjonują we współczesnej polszczyźnie, jednak każdy z nich oznacza coś innego i nie powinno się stosować ich zamiennie. Zachęcamy do zapoznania się z definicjami i przykładami użycia w zdaniu obu wyrazów – dzięki temu nie pomylisz tych dwóch znaczeń. Pamiętaj, że w razie wątpliwości nasza redakcja jest do Twojej dyspozycji w sekcji komentarzy.

Poprawna pisownia

napoi

Poprawna pisownia, znaczenie: napoi to forma, która również może pełnić funkcję odmienionego w dopełniaczu liczby mnogiej rzeczownika napoi, jest to jednak wersja, którą można stosować wyłącznie w mowie potocznej. Sformułowanie to jest także formą czasownika napoić, odmienioną w czasie przyszłym, w trzeciej osobie liczby pojedynczej. Jego znaczenie to: dać się komuś napić.

Przykłady poprawnej pisowni

Zanim leśnik wróci do domu, chętnie napoi wszystkie dzikie zwierzęta.
Mój syn nie pójdzie spać zanim nie napoi wszystkich kotów w okolicy.
Pora wybrać się do sklepu, zabrakło nam napoi wyskokowych.
Nie zapomnijcie, by na wycieczkę zabrać odpowiednią ilość napoi.


Poprawna pisownia

napojów

Poprawna pisownia, znaczenie: napojów to z kolei rzeczownik napój – czyli płyn przeznaczony do spożycia, odmieniony w dopełniaczu liczby mnogiej. Jest to znacznie bardziej poprawna forma deklinacyjna, dopuszczona przez językoznawców do stosowania zarówno w języku potocznym, jak i oficjalnym.

Przykłady poprawnej pisowni

Do magazynu dostarczono kilkadziesiąt zgrzewek kolorowych napojów.
Jeśli nie możesz zrezygnować z picia kolorowych napojów, spróbuj kupować te bezcukrowe.
Niektórym osobom w utracie masy ciała może pomóc samo odstawienie słodkich napojów.