Zgodnie z zasadami pisowni języka polskiego jedyną formą pisowni wyrażenia na pewno (bez względu na kontekst wypowiedzi) jest pisownia rozdzielna. Co więcej, nie istnieje tu żaden wyjątek, ani sytuacja, w której pisownia łączna byłaby poprawna. Fraza na pewno zbudowana jest z dwóch elementów – przyimka na, a także dawnej prasłowiańskiej formy przymiotnika pewno, która występuje w rodzaju nijakim. Dla porównania analogiczna zasada pisowni rozłącznej dotyczy także innych, zbliżonych wyrażeń, takich jak: na prawo czy na lewo, ale też na okrągło lub na nowo. Inne zaprezentowane niżej z czerwonymi oznaczeniami formy pisowni są więc błędne, a przedstawiamy je jedynie w celu ilustracji najczęściej popełnianych błędów językowych związanych z pisownią tego wyrażenia. Aby zapamiętać jedyną słuszną formę zapisu na pewno zachęcamy Cię do zapoznania się z przykładami użycia w praktyce, które przygotowaliśmy, a jeśli masz jakieś pytania nie bój się zadać je w komentarzu – nasza redakcja aktywnie pomaga rozwiązywać wszystkie zagwozdki językowe!
Poprawna pisownia, znaczenie: jest to rodzaj frazy przysłówkowej i co istotne nie podlega ona odmianie. Znaczenie wyrażenia to bez wątpienia, z całą pewnością, bez cienia wątpliwości. Lista synonimów zawiera na przykład: z pewnością, bez dwóch zdań, na sto procent, niewątpliwie i na bank, a w mowie potocznej również bankowi i na pewniaka. Antonimami (wyrażeniami mającymi znaczenie przeciwstawne) są w tym wypadku: może, chyba, prawdopodobnie i być może.
Przykłady poprawnej pisowni
Byłem święcie przekonany, iż mogę zaufać Jankowi, ale po numerze, który mi wykręcił wiem, że na pewno nie zaufam mu ponownie.
Na pewno spotkamy się jeszcze nie raz – bywam w tym klubie bardzo często.
Nie wiem czy to na pewno dobry pomysł? Ostatnim razem Twoje inwestycje giełdowe skończyły się bankructwem!
Gdybym to ja prowadził na pewno nie doszłoby do tego wypadku!
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Chyba większość konstrukcji „Na + Jakieś słowo” piszemy osobno, nie tylko te wymienione jako przykłady
Nie wszyscy wiedzą, że „na pewno” wywodzi się jeszcze od prasłowiańskiej formy przymiotnika rodzaju nijakiego „pewno”. Właśnie dlatego to sformułowanie napiszemy oddzielnie, a w dodatku nie tylko to. Tak samo będzie nas przykład z „na lewo” czy „na prawo”.
znaczenie powinno być rozszerzone o „na sto procent”, ew. także o synonimy np. „bankowo”, „na bank”, potocznie może być też „na stopro”, „pewka”, „pewniak” i tym podobne. ale rozumiem, że tu się nie pochylacie nad językiem ulicy tylko same słowniki i oficjalne materiały 😛
spoko, że wszystkie możliwe formy pokazaliście, i te błędne też to jak ktoś chciał użyć błędnej to od razu ma czarno na białym
Jednak napewno mimo, że błędne wygląda jakoś tak bardziej intuicyjnie, w każdym razie do tej pory nie budziło moich podejrzeń. No ale okej, trzeba wbić do pustej głowy że to na pewno jest tą jedyną poprawną, ale znowu nie do końca intuicyjną formą… Co za życie, nie mogliby tego polskiego prostszego dać jak na przykład język angielski?