Zarówno wyraz ławką jak i ławkom funkcjonują na co dzień w języku polskim, oba również wywodzą się od tego samego słowa bazowego, czyli rzeczownika ławka. Terminem tym określamy twardy mebel do siedzenia, przeznaczony dla kilku osób, szkolny mebel do nauki, a także szeroką, kilkuosobową gondolę kolejki krzesełkowej. Obie formy mają różne znaczenia, dlatego nie można ich używać zamiennie. Przeczytaj definicje każdego z nich, a także praktyczne przykłady użycia w zdaniu, a w razie wątpliwości pamiętaj o możliwości zadania naszej redakcji pytania językowego w formie komentarza pod artykułem.

Poprawna pisownia

ławką

Poprawna pisownia, znaczenie: słowo ławką to rzeczownik podstawowy odmieniony w narzędniku liczby pojedynczej. Warto zwrócić uwagę na jego końcówkę – jej zapis wynika z zasady językowej, mówiącej, iż na końcu rzeczowników, przymiotników, liczebników, zaimków, imiesłowów rodzaju żeńskiego odmienionych w narzędniku liczby pojedynczej zawsze piszemy ą.

Przykłady poprawnej pisowni

Moi rodzice postawili w ogrodzie piękną altanę z drewnianą ławką.
Chcąc zorganizować domową siłownię, warto zacząć od kupna zestawu hantli wraz z ławką.
Pod ławką schował się mały, wystraszony piesek.


Poprawna pisownia

ławkom

Poprawna pisownia, znaczenie: wyraz ławkom z kolei to rzeczownik ławka odmieniony w celowniku liczby mnogiej. Tego typu postacie deklinacyjne powinny być zawsze zakończone na om.

Przykłady poprawnej pisowni

Dzięki ławkom młode mamy mogą bezpiecznie i swobodnie nakarmić, przewinąć i przebrać dziecko na spacerze.
Dzięki przebudowanym peronom, nowym wiatom i ławkom na stacji dworzec zyskał zupełnie nowy wygląd.
Dzięki nowym ławkom w parku każdy będzie mógł odetchnąć świeżym powietrzem w komfortowych warunkach.