Poprawna pisownia, znaczenie: jedyną prawidłową formą zapisu tego zwrotu jest forma łączna. W języku polskim istnieje reguła, która tenże zapis uzasadnia. Mówi ona, iż zrosty, czyli takie wyrażenia, które na przestrzeni lat i w trakcie ewolucji języka, utraciły swoją niezależność znaczeniową, należy zawsze pisać łącznie. Warto zapamiętać, że choć w polszczyźnie istnieje wiele wyrażeń, zawierających cząstkę – kolwiek, to one wszystkie należą właśnie do zrostów i jedyną prawidłową formą ich zapisu jest pisownia łączna.
Ktokolwiek jako część mowy to zaimek nieokreślony. Używając go, mówimy o bliżej nieznanej nam osobie, kimś dowolnym, jednym z wielu. Zamiast niego możemy użyć również innych zwrotów jak na przykład: nieważne kto, obojętnie kto, bez znaczenia kto, wszystko jedno kto.
Przykłady poprawnej pisowni
Ktokolwiek widział mojego zaginionego kota proszony jest o pilny kontakt telefoniczny.
Czy ktoś może mi pomóc? Ktokolwiek?
Stojąc w pierwszym rzędzie widział wszystko lepiej, niż ktokolwiek z nas.
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Jak ktoś jest telemaniakiem to pewno oglądał program o osobach zaginionych, nazywał się on chyba jakoś: Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie i w sumie niewiele się z niego dowiadywało, ale ciekawiły mnie zawsze historie w jaki sposób ludzie w Polsce się gubią (szkoda, że nie ma formy typu „zaginają” albo „zaginują”)
Przy zrostach, gdzie słowo straciło pierwotne znaczenie nie można teraz ich rozdzielać więc tu trzeba napisać razem i takiej zasady pisania trzeba będzie się trzymać. Teoretycznie nie powinno to stanowić problemu
tak, owszem, można, jeszcze jak! a tak serio to wiedziałem jak to napisać a wbiłem tu tak trochę dla beki 😛
tak
dzięki za wyjaśnienie jak się pisze 😉