Karta to określenie kawałka papieru z nadrukiem, przeznaczonego do wpisywania różnych informacji. Mówimy tak również na każdy z kompletu kartoników oznaczonych umownymi znakami, służących do gry lub stawiania pasjansa. Jest to również nazwa pojedynczego instrumentu płatniczego, menu, spisu dań, podawanego w restauracji oraz ustawowej gwarancji praw. Karta to także część składowa zeszytu, książki czy czasopisma, obejmująca dwie stronice. Pomimo, że obie przedstawione niżej formy tj. zarówno kartą, jak i kartom są poprawne, to jednak ich znaczenia są inne i niemożliwe jest ich zamienne stosowanie. Nasze definicje, przykłady użycia w zdaniu i wsparcie naszej redakcji w sekcji komentarzy będą nieocenione w przyswojeniu w jakich sytuacjach każda z form będzie pasująca do kontekstu zdania.

Poprawna pisownia

kartą

Poprawna pisownia, znaczenie: kartą to postać rzeczownika podstawowego odmieniona w narzędniku liczby pojedynczej. Należy zawsze zapisywać ją przez samogłoskę nosową ą, w myśl zasady, mówiącej, iż tak właśnie powinno kończyć się rzeczowniki, przymiotniki, zaimki, liczebniki oraz imiesłowy rodzaju żeńskiego odmienione w narzędniku liczby pojedynczej.

Przykłady poprawnej pisowni

Dziś niestety płatność kartą nie jest możliwa.
Rzucił na stół asa, kończąc tą kartą rozgrywkę.
Ponad rok minął od momentu, gdy urzędnicy obiecali, że w parkomatach w naszym mieście będzie można płacić kartą.


Poprawna pisownia

kartom

Poprawna pisownia, znaczenie: kartom z kolei to forma odmieniona w celowniku liczby mnogiej. Tego typu postacie deklinacyjne powinny być zawsze kończone na om.

Przykłady poprawnej pisowni

W dzisiejszych czasach pamięć telefonu można łatwo rozszerzyć dzięki kartom pamięci.
Kartom stałego klienta od wielu supermarketów zawdzięczam spore zniżki tych sklepach.
To właśnie kartom tej książki zawdzięczam moją obecną wiedzę.