Poprawna pisownia, znaczenie: jest to pejoratywne określenie ludzi zachowujących się ordynarnie, niegrzecznych, prostackich, inaczej: tałatajstwo, hałastra, gawiedź, motłoch, pospólstwo, plebs. Dawniej mówiono tak również na ludzi biednych. Nie ulega wątpliwości, że jest to rzeczownik o nacechowaniu negatywnym i powinien być używany wyłącznie w mowie potocznej.
Etymologia wyrazu sięga do języka staropolskiego, w którym występował rzeczownik gołota. Oznaczał on kogoś biednego, nieposiadającego żadnego majątku ani mienia, odnosił się do szlachty, ale zubożałej. W miarę ewolucji języka polskiego głoska g została zamieniona na h i taki zapis pozostaje prawidłowym aż do dziś.
Przykłady poprawnej pisowni
Nie mogłam dziś spać, hołota pod oknem hałasowała prawie przez całą noc.
Nie mogę w to uwierzyć! Jakaś hołota zniszczyła mój rower!
Przez środek miasta maszerowała hołota, rozrzucając butelki gdzie popadnie i głośno przeklinając.
Niepoprawna pisownia
Pani jest poloninistką powinna pani wiedzieć że to są dwie grupy ci
dobrzy i drudzy źli jak jest komentarz co robią to pani może rozróżnić wtedy pisać ch albo h dziękuję
Dawniej chołota przez ch to ludzie prości biedni oddani posiadający uczucia empatię często wykorzystywani przez władców i śweckich jak i religijnych krucjatorów natomiast hołota przez h to ludzie pozbawieni wszystkiego dlatego ch oznacza cechy a h oznacza o holokaust nie muszę tłumaczyć więcej ale proszę głęboko to roważyć zacznę od nietypowo jakbyście uważali ludzie prości bogactwo studenciaki i wielcy uczeni „tylko w czym” pozdrawiam
Chodzi w tym o to, żeby pisać „hołota” i jednocześnie nie pisać „chołota”, bo to błąd ortograficzny ;-))
O co w tym chodzi?