Niepoprawna pisownia, wyjątek: polskie nazwisko „Grzegrzółka”.
Poprawna pisownia, znaczenie: zapis tego określenia może wywoływać bardzo wiele trudności, niezależnie od tego, czy język polski jest naszym ojczystym językiem, czy też dopiero się go uczymy. Zapisując je, należy zapomnieć o obowiązującej w polszczyźnie zasadzie, która mówi, że po spółgłoskach takich jak: g, k, p, b, t, d, j i ch zawsze piszemy rz. W tym przypadku musi to być ż. Wyjątek ten wynika z faktu, iż termin ten używany był przez Polaków już przed wieloma laty, a zasady pisowni polskiej nakazują, by wyrazy o znaczeniu historycznym zawsze pisać tak, jak zapisywane były dawniej. Stąd też jedyną poprawną możliwością jest tutaj pisanie ż po każdej głosce g oraz ó.
Gżegżółka to inaczej dokładnie to samo co zazula, zozula, kukawka, grzeczótka oraz znana wszystkim kukułka.
Przykłady poprawnej pisowni
Gżegżółka to wyraz, w którym popełniania jest ogromna ilość błędów ortograficznych.
Tomek bezbłędnie zapisuje już prostsze wyrazy, więc pora przejść do trudniejszych, takich jak gżegżółka.
Gdyby nie pomyłka w słowie gżegżółka to całe dyktando napisałbym bezbłędnie!
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Zawsze myślałam, że pisze się grzegrzółka ;D
Poprawnie pisze się: województwo.
jak sie pisze wojewóctwo
Niemal nikt nie wie co to jest, ale mało które dyktando może się obejść bez tego słowa. Chyba nawet większość dorosłych nie wie jaki jest poprawny zapis dla słówka „gżegżółka”, bo większość (jak ja) kojarzy na przykład z imieniem „Grzegorz”.
Ooo! Prawdziwa zmora szkolnych dyktand! Chyba każdy z nas przechodził przez to dziwne słówko, którego pisownia jest naprawdę odjechana. Wiele wysiłku kosztowało mnie zapamiętanie, jak to prawidłowo napisać.
dzięki. ale to słowo jest w języku polskim chyba tylko na potrzeby dyktand, bo przecież nikt normalny go już w dzisiejszych czasach nie używa…
Gżegżółka to gwarowe określenie kukułki. Tak jedno, jak i drugie słowo sprawia wielu osobom trudność. Przyznam, że gdybym nie znała zasad pisowni, to raczej napisałabym tą nazwę przynajmniej przez jedno „rz”.
A jakie są inne wyrazy „tego typu”? Pewnie jakieś same dyktandowe hity opracowane przez siwe głowy, żeby uczestnicy dyktand wyłożyli się możliwie największą ilość razy…
Zróbcie takie coś z wszystkimi wyrazami tego typu
ogarnijcie to, że te pisownie alternatywne jako nazwy jakiś wsi o których nikt nigdy nie słyszał nie mają aż takiego znaczenia, żeby wskazane było ich umieszczanie w spisie na tej stronie. mam nadzieję, że wyjaśniłem nadgorliwcom językowym. pozdrawiam
Dziękuję:)
nieźle
Zgadza się, ale tyle razy co źle to napisałem to już tego nie cofnę. Dobrze tu kolega „Druid” to objaśnił – do wykucia na blachę 🙂
Można powiedzieć, że obydwie formy są poprawne, ponieważ wszystko zależy od kontekstu.
Gżegżółka Alojzy – postać stworzona przez Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.
Gżegżółka lub też zazula, to ludowe nazwy kukułki zwyczajnej/ kukułki pospolitej.
Grzegrzółka – jako nazwisko.
Grzegrzółki (dawniej Kukukswalde, Camalwen) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim, w gminie Pasym.
Szkoda, że nie można napisać gżegżółka w scrabble, bo przecież jest tylko jedno „ż”, chyba że użyje się blanka jako drugiego, ale wtedy punktacja już nie taka super.
woow