Na ogół poprawną formą, której należy użyć jest grudka, zachęcamy jednak do przeczytania całego opracowania na tej stronie dla upewnienia się, czy jest tak także w przypadku Twojego zdania. Choć oba wyrazy występują w języku polskim, nie należy stosować ich zamiennie, ponieważ nie dość, że oznaczają zupełnie coś innego, to dodatkowo jeden z nich to rzeczownik pospolity, drugi z kolei najczęściej (choć nie zawsze) stanowi nazwę własną. Pamiętaj, że w przypadku niepewności, gdyby lektura naszych definicji i przykładów okazała się niewystarczająca, zawsze masz możliwość zadania swojego pytania do naszej redakcji w sekcji komentarzy pod artykułem.

Poprawna pisownia

grudka

Poprawna pisownia, znaczenie: grudka to inaczej zdrobnienie od gruda – terminem tym określamy zmarzniętą ziemię, sklejoną bryłę czegoś, a także wypryskowe zapalenie skóry w okolicy pęcin tylnych nóg u koni i bydła. Grudka to także ogólna nazwa wystającego wykwitu skórnego.

Przykłady poprawnej pisowni

Poczekaj chwilę. Jakiś kamyk albo grudka ziemi wpadła mi do buta.
Taka grudka na skórze to pozostałość po przechorowanej ospie wietrznej.
Niepokojąca grudka na karku okazała się być zwykłym wypryskiem trądzikowym.


Poprawna pisownia

gródka

Poprawna pisownia, znaczenie: wyraz gródka to z kolei odmieniona w dopełniaczu i bierniku liczby pojedynczej nazwa własna Gródek, którą określamy gminę, a także leżącą w niej wieś, znajdującą się w powiecie białostockim. Oczywiście w tym przypadku słowo Gródka powinno być zawsze zapisywane wielką literą. Innym znaczeniem formy gródka jest określenie małego grodu – czyli forma słowa gródek.

Przykłady poprawnej pisowni

Wjeżdżając do Gródka, wiedziałem, że popełniam błąd, wracając w rodzinne strony.
Jutro jadę w odwiedziny do moich rodziców, do Gródka i wrócę dopiero w przyszłym tygodniu.
Przed II Wojną Światową ponad połowę mieszkańców Gródka stanowili Żydzi.