Obie formy pisowni są bezbłędne, zależą jednak od kontekstu, ponieważ Francuzki (pisane wyłącznie z wielkiej litery!) i francuski to słowa o różnym znaczeniu! Poniżej przygotowaliśmy szczegółowe opisy z wyjaśnieniami, a także przykłady, abyś mógł poznać szczegółowo znaczenie obu słów. Jeśli nadal nie masz pewności, które słowo powinno być użyte w Twoim przypadku jesteśmy do dyspozycji, wystarczy, że zapytasz w komentarzu!

Poprawna pisownia

Francuzki

Poprawna pisownia, znaczenie: forma rzeczownika Francuzka – konkretnie jest to dopełniacz liczby pojedynczej (odpowiada na pytania kogo? czego?) albo mianownik liczby mnogiej (z kolei ten przypadek odpowiada na pytania kto? co?). Słowo oznacza kobietę lub dziewczynę narodowości francuskiej, rodowitą mieszkankę i obywatelkę Francji. Słowo to zawsze zapisujemy wielką literą a także z użyciem z w środku – pisownia przez s w środku jest w tym wypadku błędem, gdyż słowo staje się wówczas przymiotnikiem.

Przykłady poprawnej pisowni

Nie przepadam za Niemkami, ale Francuzki to moim zdaniem najwspanialsze kobiety na świecie!
Nie widziałeś dziś może tej Francuzki, którą spotkaliśmy wczoraj w klubie? Nie ukrywam, że wpadła mi w oko.
Marek pojechał na tydzień do Paryża, będzie nocował u jakiejś Francuzki, która zaakceptowała go w serwisie Couchsurfing.


Poprawna pisownia

francuski

Poprawna pisownia, znaczenie: jest przymiotnikiem utworzonym od Francji – europejskiego Państwa ze stolicą w Paryżu. Słowo odnosi się także do Francuzów, związkiem lub wywodzeniem się z Francji. Francuski może być także rzeczownikiem męskorzeczowym, kiedy mamy na myśli język urzędowy Francji, jak i części państw takich jak: Belgia, Szwajcaria, Kanada i wielu innych. Tego typu przymiotnik i rzeczownik zapisujemy małą literą z użyciem s w środku słowa. W tym wypadku użycie z wewnątrz słowa jest błędem i wynika z artykulacji, kiedy w skutek uproszczenia łatwiej jest wymówić głoskę dźwięczną zamiast bezdźwięcznego s.

Przykłady poprawnej pisowni

Znam angielski, hiszpański i niemiecki, a mój plan na najbliższe lata to zgłębić język francuski.
Czemu kupiłeś francuski samochód? Przecież mówiłem Ci, że one są bardzo awaryjne.
Za tydzień do kin wchodzi francuski film z moim ulubionym aktorem, nie mogę go przegapić.