Niepoprawna pisownia
Poprawna pisownia, znaczenie: dzięki jest rzeczownikiem o rodzaju niemęskoosobowym i liczbie mnogiej i przypadku mianownik lub biernik. Jego znaczenie potoczne jest zbliżone do słów takich jak dziękujemy albo dziękuję i wyraża się w ten sposób podziękowanie komuś za coś. Funkcjonować może także jako przyimek, w tej sytuacji łączy się z rzeczownikiem w celowniku wyrażając przyczynę czegoś – służy do zakomunikowania, iż dana czynność ma miejsce z niezbędną pomocną osoby lub rzeczy opisanych przez wyrażenie za przyimkiem.
Wyłączną poprawną pisownią jest ta przez ę (pisownia przez en to zawsze błąd językowy!). Zgodnie z publikacjami Aleksandra Brucknera (historyka literatury i kultury polskiej) pozostałe języki słowiańskie w ogóle nie posiadają zbitki głosek ię, stąd przyjąć musimy, że Polacy w toku ewolucji języka polskiego sami wykształcili taką głoskę. Poprawny zapis wynika w związku z tym z etymologii słowa (jego oryginalnej, historycznej pisowni).
Przykłady poprawnej pisowni
Pomogłam mu odrobić całą pracę domową, a on nie powiedział nawet żadnego dzięki.
Dzięki, nie spodziewałem się, że pomoc będzie mi potrzebna, ale Twoja była dla mnie wręcz nieoceniona.
Dzięki temu, że wnikliwie opracowaliśmy plan naszej podróży nagłe załamanie pogody nie było dla nas problemem.
Niepoprawna pisownia
a możesz nie wyzywać ludzi od KRETYNÓW? nie każdy musi być od razu alfą i omegą lub polonistą, mylić się jest rzeczą ludzką!
Chyba trzeba być KRETYNEM żeby napisać dzienki.
Ale dzięki jest nadużywane. Np zamiast dziękuję. To forma niepoprawna.
dzięki