Niepoprawna pisownia
Poprawna pisownia, znaczenie: w języku polskim jedyną poprawną wersją jest dlatego że. Jest to wyrażenie, którego zadanie to wprowadzanie zdania podrzędnego przyczynowego, inaczej: ponieważ, bo, gdyż.
Dlatego że jest spójnikiem, w skład którego wchodzą dwa inne nierozłączne spójniki, tworząc razem poprawną konstrukcję znaczeniową. Należy zwrócić uwagę, że przed spójnikiem że w tym połączeniu nie stawiamy przecinka! Należy postawić go bezpośrednio przez całą konstrukcją lub też po zdaniu podrzędnym, które jest przez nią wprowadzane.
Sformułowanie bo jest błędne, gdyż oba spójniki je tworzące oznaczają to samo – podkreślają relację przyczynową pomiędzy dwoma członami zdania. Są one zatem synonimami, czyli, kolokwialnie mówiąc – masłem maślanym.
Przykłady poprawnej pisowni
Bardzo chciałabym Cię odwiedzić, ale nie będzie to możliwe, dlatego że jestem przeziębiona.
Nie będzie mnie stać na zakup nowych butów w tym miesiącu, dlatego że kupiłam już dwie pary spodni.
Mówił, że nie ma ochoty z nią rozmawiać, dlatego że go okłamała.
Nie poszedł dalej bo przemoczyły mu się buty
Nie poszedł dalej dlatego że przemoczyły mu się buty
Spoko, akurat to wiedziałem, bo to proste ALE czegoś się na tej stronie dowiedziałem, mianowicie, że przed „że” nie stawiamy przecinka, bo ja muszę się przyznać, że zawsze wstawiałem, co za wstyd
Podobny wydźwięk mają wyrażenia dlatego, gdyż… i dlatego, ponieważ… . Oczywiście wszystkie są tak samo błędne.
Jedyna prawidłowa forma to dlatego, że (ew. dlatego, iż…).
super serwis
Szkoda, ze o tej zasadzie nie pamiętają lub wręcz nie wiedza nie wiedzą dziennikarze, o naszych tzw. politykach nie wspomnę ;).