Najczęściej poprawną formą, którą powinno się zastosować powinno być naraz zapisane łącznie, jednak obie formy zapisu tego wyrażenia są bezbłędne, a każda z nich znaczy co innego, dlatego nie można ich stosować wymiennie i warto poznać różnice, jakie je dzielą. Przygotowaliśmy w tym celu definicje znaczeń i przykłady użycia w zdaniu, ale w przypadku trudności ze zrozumieniem chętnie odpowiemy na Twoje pytania w komentarzach. Co istotne obie formy wymawia się w różny sposób – w na raz (pisanym rozdzielnie) akcent pada na drugą sylabę raz, zaś w przypadku naraz (w zapisie łącznym) akcentujemy pierwszą sylabę na.

Poprawna pisownia

na raz

Poprawna pisownia, znaczenie: jest to jedno z wyrażeń przyimkowych (z czego wynika zapis rozłączny), które oznacza robić coś jeden raz, na jeden raz, za jednym zamachem albo jednorazowo. Zapis rozłączny można łatwiej zrozumieć w sposób taki, że ma on zastosowanie zawsze wtedy, kiedy po wstawieniu słowa jeden pomiędzy na i raz sensy wypowiedzi pozostanie zachowany, tj. dostawione słówko nie pozbawi naszej wypowiedzi sensu.

Przykłady poprawnej pisowni

Taka mała przystawka jest dla mnie na raz, jeśli mam się najeść musimy zamówić danie główne.
Bardzo spodobał mi się serial, który mi poleciłeś. Obejrzałam wczoraj cały pierwszy sezon na raz!
Kasia dopingowała Arka w jego meczu – klaskała na raz i krzyczała „do boju” na dwa.


Poprawna pisownia

naraz

Poprawna pisownia, znaczenie: w przypadku zapisu łącznego oznacza nagle, niespodziewanie, razem, jednocześnie albo w tym samym czasie – czyli wszystkie znaczenia, które intuicyjnie przychodzą nam na myśl kiedy używamy wyrażenia naraz.

Przykłady poprawnej pisowni

Naraz Jarek przypomniał sobie, że po ostatniej kolacji ze znajomymi jego lodówka jest zupełnie pusta.
Janek to osoba o niesamowicie podzielnej uwadze – bez problemu potrafi słuchać nawet kilku osób naraz.
Marta naraz wybiegła z budynku trzaskając przy tym drzwiami i krzycząc niecenzuralne słowa.