Choć obie konstrukcje funkcjonują na co dzień we współczesnej polszczyźnie, absolutnie nie należy ich ze sobą mylić, ponieważ pomimo nieco zbliżonego brzmienia, są to słowa o zupełnie różnych znaczeniach. Pozornie zapis siwi może imitować spolszczoną, fonetyczną formę akronimu CV, jednak nic bardziej mylnego – taka forma w języku polskim nie funkcjonuje, a zapis siwi wymawiany jest w inny sposób i tyczyć może się wyłącznie koloru. Poniżej szczegółowo objaśniamy to zagadnienie, przypominamy również o możliwości zadawania pytań w sekcji komentarzy pod opracowaniem.
Poprawna pisownia, znaczenie: CV to skrót od łacińskiego terminu curriculum vitae. Terminem tym określamy życiorys zawodowy, który przekazujemy naszym potencjalnym pracodawcom.
Przykłady poprawnej pisowni
Nasza firma poszukuje pracownika o Twoim wykształceniu, może wyślesz do nas CV?
Po rozpatrzeniu pani CV zdecydowałam się zaprosić panią na rozmowę w sprawie pracy.
Wysłałam im CV już kilka dni temu, ale do tej pory nie zadzwonili.
Poprawna pisownia, znaczenie: wyraz siwi to z kolei przymiotnik siwy, odmieniony w mianowniku liczby mnogiej, w rodzaju męskoosobowym. Mówimy w ten sposób najczęściej na włosy, mające naturalny, białoszary kolor, najczęściej ze starości. Niekiedy nazywamy tak również osobę o siwych włosach, coś mającego białoszary kolor, a także umaszczenie konia, który ma białą sierść na ciemnej skórze.
Przykłady poprawnej pisowni
Z czułością spoglądała, jak siwi dziadkowie szli parkową alejką, trzymając się za ręce.
Moi rodzice są już zupełnie siwi, a nie skończyli nawet sześćdziesięciu lat.
Przez was będziemy siwi zanim skończycie liceum!
Dziękuję za to.