We współczesnej polszczyźnie funkcjonują obie wymienione powyżej formy, jednak każda z nich pełni w zdaniu inną funkcję. Aby nie popełnić błędu polegającego na użyciu słowa nie pasującego do kontekstu zdania przygotowaliśmy poniżej definicje i przykłady, które będą pomocne w zrozumieniu różnic pomiędzy oboma słowami. W przypadku niejasności nasza redakcja odpowie na wasze pytania w sekcji komentarzy.
Poprawna pisownia, znaczenie: wyraz chodź jest to forma pochodząca od czasownika nieprzechodniego niedokonanego chodzić, odmienionego w drugiej osobie liczby pojedynczej, w trybie rozkazującym. Jego znaczenie to: iść gdzieś, w jakimś kierunku lub do jakiegoś miejsca, poruszać się za pomocą nóg, działać, funkcjonować, spotykać się z kimś oraz (o środkach komunikacji) kursować.
Przykłady poprawnej pisowni
Chodź, usiądziemy sobie, napijemy się herbatki i porozmawiamy o dawnych czasach.
Kochanie, chodź już. Robi się późno, pora wracać do domu.
Jutro razem z siostrą planujemy wybrać się na grzyby. Chodź z nami!
Poprawna pisownia, znaczenie: sformułowanie choć może spełniać w zdaniu rolę spójnika oraz partykuły. W pierwszym z przypadków wyrazu tego używamy, aby przekazać, że to, co zostało powiedziane w pierwszej części zdania jest prawdą, pomimo przytoczonych w dalszej części naszej wypowiedzi argumentów. Jako partykuła zwrot ten podkreśla treść, na której zależy mówiącemu.
Przykłady poprawnej pisowni
Choć już dawno minęły czasy, kiedy interesowała się mężczyznami, staruszka nie mogła nie odpowiedzieć uśmiechem na jego zniewalające spojrzenie.
Oczywiście, że uczyłam się do egzaminu, choć zupełnie mi się nie chciało.
Choć ciągle spotyka się na drogach pijanych kierowców, jest ich znacznie mniej niż jeszcze pięć czy dziesięć lat temu.
Chodź wielu nie rozumie
Poprawnie będzie: Kubusiu chodź tutaj.
Kubusiu choć tutaj
choć
okej
To nie jest hejt. Po śląsku pisze się choć a nie chodź. Podam przykład: Nie choć tamek, tamek som beboki
Co po polsku znaczy Nie chodź tam, tam jest straszydło. Jeśli się mylę bardzo przepraszam.
Poprawnie będzie: Na pv chodź
Na pv cho-
Chodź czy choć :0
Poprawna wersja to choć daleko jestem, ale zalecamy szyk choć jestem daleko.
Choć daleko jestem.
Choć czy chodź
O kurcze, myślałem że pisze się choć, a chodź to po prostu niepoprawna forma zapisu (błąd). A tu faktycznie zwracam honor – jednak mieliście z tym rację bo aż sprawdziłem w słowniku