Oba wyrazy funkcjonują na co dzień w języku polskim, jednak ich znaczenia są zupełnie inne, więc pomimo identycznego brzmienia i zbliżonej pisowni nie należy stosować ich zamiennie. Zachęcamy do zapoznania się z każdym ze znaczeń i dopiero na podstawie tej wiedzy podejmowania decyzji co do użycia słowa pasującego do kontekstu zdania. W razie gdyby pomimo lektury definicji i praktycznych przykładów nadal pozostawały niejasności przypominamy o możliwości zadawania naszej redakcji pytań w sekcji komentarzy.

Poprawna pisownia

bóle

Poprawna pisownia, znaczenie: bóle to rzeczownik ból odmieniony w mianowniku, bierniku i wołaczu liczby mnogiej. Bólem nazywamy przykre, nieprzyjemne dla kogoś wrażenie fizyczne lub psychiczne. Pisownię przez ó uzasadnia tutaj reguła, mówiąca, że samogłoska ta powinna być zapisywana wówczas, gdy w innej formie tego samego wyrazu lub też w wyrazie pokrewnym wymienia się na o, e lub a. W tym przypadku zachodzi wymiana ó:o (piszemy bóle, bo boli).

Przykłady poprawnej pisowni

Kiedy tylko zauważył niepokojące bóle w klatce piersiowej, od razu udał się do lekarza.
Bóle w odcinku lędźwiowym kręgosłupa dokuczają mi niemal od dekady.
Tego typu bóle mogą być oznaką zakażenia układu moczowego.


Poprawna pisownia

bule

Poprawna pisownia, znaczenie: bule z kolei to odmieniony w mianowniku, bierniku i wołaczu liczby mnogiej wyraz bula, za pomocą którego określamy jeden z elementów skoczni narciarskiej, a także formę ukształtowania terenu. Bula to również specjalna kula używana do gry w pétanque i w dyscyplinach pokrewnych.

Przykłady poprawnej pisowni

Bule do gry zazwyczaj mają średnicę od 70,5 do 80 mm.
Geomorfologiczne bule to kopulaste lub okrągłe wzniesienie na konkretnym grzbiecie górskim, stoku lub w dolinie.
Profesjonalne bule wykonane są przede wszystkim ze stali węglowej lub stali nierdzewnej.