Niepoprawna pisownia
Poprawna pisownia, znaczenie: Zwrot ten pochodzi od czasownika być (występuje w pierwszej osobie liczby pojedynczej, w czasie przyszłym), który w języku polskim posiada ogromną ilość znaczeń. Za jego pośrednictwem informujemy rozmówcę o czyimś istnieniu, trwaniu (zarówno w kontekście życia jak i odbywania się), braniu w czymś udziału, znajdowaniu się w jakimś stanie. Dodatkowo oznacza on przeżywanie jakichś konkretnych wydarzeń, uczęszczaniu gdzieś, dosięganiu do pewnej wysokości. Odpowiednio odmieniony, może zastąpić wiele innych czasowników.
Należy zapamiętać, że wyrażenie będę zawsze zapisujemy przez ę na końcu. Wiele błędów popełnianych w jego pisowni spowodowane jest błędami w artykulacji tego słowa. Nie dbając o odpowiednią wymowę i mówiąc będe, powodujemy zanik nosowości głoski ę na końcu wyrazu i stąd mogą pojawiać się wątpliwości co do jego zapisu.
Przykłady poprawnej pisowni
Kto by pomyślał, że już w przyszłym roku będę na studiach!
Mam cichą nadzieję, że moje trzydzieste urodziny będę obchodzić we Włoszech.
Jutro o tej porze będę wędrował po górskich szlakach.
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia, wyjątek: poprawnie jedynie jako skrót oznaczający: bardzo dobry, bardzo dobrze. Skrót ten może być zakończony kropką – zgodnie z regułą, lub też nie – zgodnie ze zwyczajem. W przypadku kropek po każdej literze (pisownia b.d.) może oznaczać również skrót od: bez daty lub brak daty.
Drodzy preskryptywiści, język się zmienia; dziś pisze się: będe, robie, umie.
Poprawnie pisze się nie będę. Jednocześnie przypominamy, że słówka można sprawdzać wpisując je w pole szukania na naszej stronie.
Jak się pisze poprawnie niebędę czy nie będę
Błąd ten nie wynika z błędnej artykulacji, ponieważ w wymowie ę na końcu wyrazu (w wygłosie) traci nosowość i dlatego wymawia się ją jako e, dodatkowo przed spółgłoskami takimi jak d, t, cz, c, dz „ę” wymawia się jako „en” czyli poprawnie mówimy /bende/ a piszemy będę. I właśnie stąd ten błąd, że często piszemy jak mówimy.
Trzeba się nauczyć, że nie bede, nie będe, ale po prostu będę. Może w naszym słownictwie gdy mówimy tego nie słychać, ale w tym słowie po prostu dwa razy pojawia się ę i trzeba tak pisać, gdy używamy tego w piśmie
mi nie było potrzebne do żadnego wypracowania ale do codziennych rozmów ze znajomymi, żeby móc im podsyłać i pokazywać, że nie umieją po polsku napisać nic bez robienia błędów!
można prosić przykład użycia w zdaniu? Nie będę odpowiadał na takie pytania.
Okej, zrozumiałam, potrzebne było do wypracowania
okej
Mi to obojętnie
można prosić przykład użycia w zdaniu?
Dzięki
thanks