Poprawna pisownia, znaczenie: jest to odmieniona forma czasownika być, występująca w pierwszej osobie liczby pojedynczej, w czasie przyszłym. Jest to prawdziwy czasownik – wytrych, możemy użyć go w niezliczonej ilości sytuacji. Oznacza on istnienie, trwanie, obecność, znajdowanie się w jakimś stanie, branie w czymś udziału. Za pomocą odpowiednio odmienionego zwrotu być możemy także przekazać informację o sięganiu, dostawaniu do jakiejś wysokości, uczęszczaniu gdzieś, czy też przeżycie jakichś wydarzeń.
Zwrot będę zawsze piszemy przez ę na końcu. Jakiekolwiek wahania w tej kwestii mogą być wywoływane przez błędną wymowę, brzmiącą będe, gdzie głoska ę, kończąca wyraz traci swoją nosowość.
Przykłady poprawnej pisowni
Będę jutro przejeżdżać obok Ciebie – może wstąpię na kawę?
Kiedy przyjedziesz, będę już po obiedzie, ale zostawię dla Ciebie coś dobrego.
Nieważne ile lat minie, zawsze będę pamiętać wiersze, których uczyłam się w liceum.
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia, wyjątek: może być poprawne jeśli mamy na myśli skrót od bardzo dobrze lub bardzo dobry. Skrót ten możemy zapisać dwojako – z kropką na końcu (zgodnie z regułą), ale także bez kropki (zgodnie ze zwyczajem). Zaś pisane z kropką po każdej literze (zapisane jako b.d.) oznaczać skrót od: brak daty lub bez daty.
Nie będe, ale będę. Dwa razy ę, mimo tego że nie słychać tego jak się mówi. Tak się po prostu piszę i to kolejny przykład o podobnej charakterystyce, że nie zawsze jak mówimy to ę słychać a jednak w pisowni się pojawia
Idę albo nie idę, będę albo nie będę 😛 Ale tak swoją drogą to pisownia „będe” jest niesamowicie powszechna i co gorsza pewnie większość tych osób nie ma pojęcia, że robi błąd, smutne :/
Czyli tak się to pisze
Moja koleżanka myślała że się pisze bede