Poprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Poprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Nasza redakcja bezpłatnie i szybko odpowiada na wszystkie pytania językowe!
Twój komentarz i nasza odpowiedź pojawią się po moderacji, najcześciej w ciągu 1 godziny.
Informacja: nie ingerujemy w treść komentarzy, dlatego nie ponosimy odpowiedzialności za błędne porady językowe w nich zawarte. Komentarze są moderowane jedynie pod kątem związku z tematem, poprawnej ortografii i interpunkcji.
Powyżej mogłeś dowiedzieć się która pisownia - z czym czy zczym jest poprawna, która zaś błędna, dzięki czemu wiesz już, której z nich należy unikać za wszelką cenę. Jeśli przedstawione na naszej stronie wyjaśnienia (w szczególności z zasada pisowni, choć równie istotnie z definicja były dla Ciebie przydatne, poinformuj nas o tym pozostawiając swój komentarz pod niniejszym opracowaniem. Nasza redakcja chętnie odpowie na wszystkie Twoje pytania bądź wątpliwości - zarówno tyczące się tego jak piszemy z, kiedy interesuje Cię zagadnienie pisownia z lub po prostu celem Twoich poszukiwań był słownik z. A jeśli chcesz teraz poszukać czegoś innego niż objaśnienie z czym czy zczym skorzystaj z naszej wyszukiwarki haseł, lub w przypadku chęci sprawdzenia poprawności dłuższego tekstu z dedykowanego narzędzia, które stworzyliśmy właśnie dla tego celu. Nie zapomnij sprawdzić również naszych artykułów z zasadami pisowni i poprawności językowej języka polskiego.
Od tej reguły jest oczywiście szereg wyjątków, spośród których na pierwszych miejscu należy wymienić pisownię partykuły nie, którą zapisujemy łącznie z:
– rzeczownikami, np. niefart, niedyskrecja, niefizyk (jak to zwykle bywa i tutaj mamy wyjątek od wyjątku, bowiem w przypadku rzeczowników, które zapisuje się wielką literą, zestawienie to wygląda tak: nie-Polak, nie-Europejczyk, nie-Szekspirowski)
– przymiotnikami, np. niefajny, niesłony, niekrakowski (uwaga na przymiotniki w stopniu wyższym i najwyższym! te zapiszemy: nie gorszy, nie najlepszy, nie najfajniejszy)
– przysłówkami pochodzącymi od przymiotników, np. niedobrze, niedrogo, nieelegancko
– imiesłowami przymiotnikowymi, np. nieoceniony, nieopisany, nieżyjący (chyba że – tak samo jak w przypadku przymiotników – imiesłów pojawia się w przeciwstawieniu, np. nie leżący, lecz siedzący; lub w konstrukcjach, gdzie ośrodkiem jest spójnik ani, np. nie piszący ani nie czytający).
Już to wiem