Niepoprawna pisownia
Poprawna pisownia, znaczenie: byłoby to czasownik być odmieniony w trzeciej osobie liczby pojedynczej, w trybie przypuszczającym. Powyższy wyraz należy zawsze zapisywać razem. Słowo to oznacza: istnieć, przebywać, żyć, trwać przez pewien czas, mieć miejsce, znajdować się w jakimś miejscu, brać w czymś udział, uczestniczyć, zdarzać się, odbywać się, znajdować się w jakimś stanie, doznawać czegoś. Ponieważ byłoby zaliczane jest do osobowych form czasowników, zapisujemy je zawsze łącznie w myśl obowiązującej we współczesnej polszczyźnie zasady gramatycznej nakazującej łączną pisownię cząstki -by, -bym oraz -byś z osobowymi formami czasowników.
Przykłady poprawnej pisowni
Byłoby fajnie gdyby jednak nie padało, chociaż nie ma na to zbyt dużych szans.
Czy byłoby dla Ciebie problemem odebrać dziś naszą córkę z przedszkola?
Byłoby to wyzwanie znacznie przewyższające zdolności Kamila.
Wszystko byłoby inne, gdybyś wtedy nie wysiadła z tego pociągu.
Byłoby naprawdę świetnie, gdyby udało Ci się jutro do mnie wpaść.
Najlepiej byłoby wyjechać przed świtem, wtedy w południe będziemy już na miejscu.
To czemu prawie wszyscy piszą to w internecie osobno czyli w formie było by? Czy ja po prostu mam pecha i trafiam na samych nieuków, którzy nie potrafią pisać poprawnie?
To byłoby bardziej pomocne jakby samo wyskakiwało a nie trzeba by wpisywać w internet i czekać aż wyszukiwarka przemieli, potem klikać link itp itd. Takie narzędzie kontekstowe w telefonie i kompie by się przydało co te informacje wyświetla od ręki, bez szukania w internecie, niby mamy 2019 a szukać trzeba jak 10 lat temu
Tyle lat minęło, a ja nadal mam problem z tym słowem! W dodatku im więcej piszę i im częściej go używam, tym więcej mam zawsze wątpliwości przy zapisie. Nie wiem, naprawdę nie wiem, co zrobić. Jak wkuć na amen, że poprawna forma to „byłoby”?! Macie jakieś sposoby?
Ja – jeśli nie mam pewności jak pisać – to zawsze przestawiam kolejność. W języku polskim można przecież pisać zarówno „byłoby”, jak i „by było”. W tym drugim przypadku raczej nikt nie popełni błędu. Aczkolwiek ogólnie zasada nie jest trudna do zapamiętania.
Skąd taki zapis? 🙂