Poprawna pisownia, znaczenie: etymologicznie prośba wywodzi się z języka prasłowiańskiego od słowa prositi, które oznaczało prosić, pytać. Słowo to możemy rozpatrywać w dwóch znaczeniach. Pierwsze dotyczy uprzejmego zwrócenia się do kogoś w celu uzyskania lub otrzymania czegoś. Natomiast w drugim znaczeniu prośba jest życzeniem wyrażonym na piśmie kierowanym zazwyczaj do jakiejś instytucji lub osoby urzędowej. Synonimy: błaganie, podanie, wniosek.
Prośba, jako część mowy jest rzeczownikiem niemęskoosobowym, w liczbie pojedynczej. W odpowiedzi na pytanie biernika kogo? co? powstaje forma – prośbę.
Prośbę piszemy prawidłowo przez ś oraz ę na końcu słowa. Zgodnie z zasadami ortografii rzeczowniki rodzaju żeńskiego, w liczbie pojedynczej odmieniane w bierniku, zawsze przyjmują końcówkę ę. Biorąc pod uwagę, że prośba pochodzi od słowa prosić, wskazuje to na oboczności ś i si, dlatego używamy litery ś.
Przykłady poprawnej pisowni
Kasiu mam do ciebie serdeczną prośbę, czy mogłabyś mnie jutro zastąpić na zajęciach z wychowania fizycznego, które prowadzę z klasą siódmą?
Moją prośbę kieruję bezpośrednio do ciebie, pomijając drogę służbową dlatego, że mam nadzieję na szybsze rozpatrzenie sprawy.
Potraktuj proszę moją prośbę dotyczącą dodatkowego dnia urlopu bardzo poważnie, w innym przypadku będę zmuszona wziąć zwolnienie lekarskie.
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
proźbę
No chyba raczej nie