Zarówno wyraz gól jak i gul funkcjonują na co dzień w języku polskim, należy jednak pamiętać, by nie stosować ich wymiennie. Pomimo identycznego brzmienia, ich znaczenia są zupełnie różne. Poznaj każde z nich przez lekturę definicji i przykładów użycia każdego z tych słów w różnych kontekstach, a w razie wątpliwości zadaj swoje pytanie do naszej redakcji w komentarzu pod tekstem.
Poprawna pisownia, znaczenie: sformułowanie gól to czasownik przechodni niedokonany golić, odmieniony w drugiej osobie liczby pojedynczej, w trybie rozkazującym. Golić to inaczej: usuwać zarost lub owłosienie, tnąc je tuż przy skórze. W połączeniu z zaimkiem się powstaje czasownik zwrotny niedokonany golić się, oznaczający: usuwać zarost samemu sobie. Warto zwrócić uwagę na zapis formy gól – motywuje go obowiązująca w języku polskim zasada, mówiąca, iż samogłoskę ó zapisujemy wówczas, gdy w innej formie tego samego wyrazu lub w wyrazie pokrewnym wymienia się na o, e bądź a. W tym przypadku zachodzi oboczność ó:o (piszemy gól, bo golić).
Przykłady poprawnej pisowni
Pora już wychodzić! Gól się szybko, myj zęby i idziemy.
Nie gól się tak tępą maszynką, bo na pewno się zatniesz.
Ile razy Cię prosiłem żebyś nie używała mojej maszynki? Gól albo depiluj nogi czymś własnym.
Poprawna pisownia, znaczenie: słowo gul może pełnić w zdaniach funkcję wykrzyknika oraz rzeczownika. W pierwszym przypadku używamy go, by naśladować dźwięki głośnego picia, przelewania wody, a także dźwięki wydawane przez indora i w celu przywołania tych zwierząt. Gul to także rzeczownik gula odmieniony w dopełniaczu liczby mnogiej. Nazywamy tak kuliste zgrubienie czy też narośl.
Przykłady poprawnej pisowni
Coraz głośniejsze odgłosy: gul, gul, zwiastowały nadejście indyka.
Chcąc przywołać dużego indora, krzyknęła głośno: gul, gul, gul!
Takich podskórnych gul nie wolno lekceważyć – mogą to być niegroźne włókniaki, ale także coś dużo poważniejszego.
Jedną z gul na łapie mojego psa już usunięto, termin kolejnego zabiegu musimy dopiero ustalić.
inaczej jest poprawnie