Niepoprawna pisownia

zpowrotem

Niepoprawna pisownia


Poniżej prezentujemy wyłączną poprawną pisownię zwrotu „z powrotem„. Zaprezentowane pisownie oznaczone czerwonym krzyżykiem to przykłady najczęstszych błędów, które niezależnie od kontekstu zdania nigdy nie będą poprawne. Wynikać mogą one ze zbliżonej pisowni innych, podobnych fraz, które w wyniku ewolucji języka polskiego zmieniły swoją pisownię rozdzielną z przyimkiem „z” na pisownie łączną, rozpoczynającą się od litery „s”. Są to słowa takie jak sponad, sprzed, spomiędzy czy spoza. Ewolucja ta ominęła jednak zwrot „z powrotem„, a więc pisownia „spowrotem” jest błędem językowym. Aby utrwalić sobie bezbłędny zapis rzuć okiem na nasze przykłady użycia w zdaniu, a jeśli nadal masz wątpliwości zawsze możesz zadać nam pytanie w sekcji komentarzy. Wszystkie komentarze są czytane przez naszą redakcję, udzielamy też bezpłatnie odpowiedzi na wątpliwości językowe.

Poprawna pisownia

z powrotem

Poprawna pisownia, znaczenie: ponownie, lecz tym razem w kierunku przeciwnym niż za pierwszym razem (innymi słowy: w kierunku powrotnym). Kolejnym znaczeniem wyrażenia z powrotem jest: znowu przywracając pierwotny stan, zaś synonimami są między innymi: na nowo, znowu, na powrót.

Przykłady poprawnej pisowni

Jak będziesz jechać z powrotem wstąp proszę do apteki i kup mi aspirynę.
Musiałem wrócić z powrotem do domu, bo okazało się, że pomyliłem dni i spojrzałem na rozkład weekendowy – w tygodniu autobus w tych godzinach nie kursuje.
Droga z powrotem dłużyła mi się niemiłosiernie, mimo że w tamtą stronę upłynęła bardzo szybko.


Niepoprawna pisownia

spowrotem

Niepoprawna pisownia