Choć obie poniższe formy wyglądają bardzo podobnie, nie należy stosować ich zamiennie, a przyswoić sobie zasady używania każdej z nich. Dzięki lekturze naszych definicji i przykładów unikniesz popełnienia błędu ortograficznego – pamiętaj też, że w razie wątpliwości możesz zadać pytanie naszej redakcji, wystarczy że skorzystasz w tym celu z sekcji komentarzy na dole strony.

Poprawna pisownia

niedojrzały

Poprawna pisownia, znaczenie: pisany łącznie zwrot niedojrzały to zaprzeczony partykułą nie przymiotnik dojrzały, oznaczający: taki, który osiągnął dojrzałość lub taki, który jest w pełni swego rozwoju. Określenia tego używamy również w stosunku do osoby zachowującej się dorośle, rozsądnie, postępującej odpowiedzialnie. W myśl zasady nakazującej łączny zapis partykuły nie z przymiotnikami w stopniu równym, termin ten zapisujemy łącznie.
Wyjątkiem będą tutaj sytuacje, w których powyższy zwrot zapiszemy osobno – robimy tak, kiedy to używamy tego terminu jako zaprzeczenia oraz w tej samej wypowiedzi przedstawiamy dla niego alternatywę.

Przykłady poprawnej pisowni

Niedojrzały owoc położony został na parapecie, by poleżeć przez kilka dni w promieniach słońca.
Mój poprzedni chłopak był zupełnie niedojrzały, miałam dość jego postawy.
Wśród żółtych ziemniaków znalazł się też jeden zielony, zupełnie niedojrzały.


Poprawna pisownia

nie dojrzały

Poprawna pisownia, znaczenie: nie dojrzały to także zaprzeczony za pomocą partykuły nie czasownik dojrzeć, odmieniony w rodzaju niemęskoosobowym. Jego znaczenie to: przeprowadzić nadzór, zobaczyć coś niewyraźnego, uświadomić sobie, osiągnąć dojrzałość, pełnię rozwoju i jakości. Wówczas, w myśl zasady nakazującej osobny zapis partykuły nie z osobowymi formami czasowników, wskazany jest tu zapis rozłączny.

Przykłady poprawnej pisowni

Patrząc na niektóre kobiety, mam wrażenie, że jeszcze nie dojrzały do funkcjonowania w dorosłym świecie.
Choć przez cały dzień sprawdzały pocztę elektroniczną, nie dojrzały w skrzynce maila od żadnego potencjalnego pracodawcy.
Twoje siostry ewidentnie nie dojrzały jeszcze do życia bez rodziców.
Spójrz. Ten brokuł jest nie dojrzały, a już dawno przejrzały.
Czasem zachowujesz się jak nie dojrzały, a zupełnie zdziecinniały facet.
Twój pogląd jest nie dojrzały i odpowiedzialny, a zupełnie infantylny.