Poprawna pisownia, znaczenie: wyrażenie to określa konkretne miejsce w każdym kościele, w którym przechowywane są akcesoria liturgiczne, takie jak szaty czy naczynia. To tutaj również księża przygotowują się do odprawiania różnego rodzaju nabożeństw.
Znając etymologię słowa zakrystia, można łatwo wydedukować jego poprawną pisownię. Wywodzi się ono od łacińskiego rzeczownika sacristia, pochodzącego z kolei od słowa sacrista, oznaczającego sługę kościelnego. Przejmując ten wyraz z łaciny c zostało przez Polaków zamienione na k, stąd poprawny zapis uwzględnia właśnie głoskę k.
Warty wspomnienia jest fakt, iż w naszym języku ojczystym większość związanych z wiarą określeń pochodzi albo od staropolskiego słowa krist, oznaczającego krzyż (stąd również poniekąd możemy wnioskować o zapisie: zakrystia, jako że pomieszczenie to najczęściej znajduje się z boku ołtarza, za krzyżem), albo od rzeczownika Christ, czyli Chrystus.
Przykłady poprawnej pisowni
Uczestnicy wycieczki z zachwytem przyglądali się renesansowej zakrystii.
Zakrystia w naszym osiedlowym kościele w ferie zimowe pełniła funkcję żłobka i przedszkola.
W tej trójnawowej świątyni zakrystia znajduje się tuż przy wieży.
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Przy takich słowach jak zakrystia na pewno taka strona będzie pomocna bo to jednak nie słowo, które się często używa więc jak pojawi się konieczność użycia to na pewno taka pomoc będzie dla wielu cenna i z niej skorzystają.
potwierdzam, u mnie też w końcu zapamiętane i miejmy nadzieje zostanie w głowie jak najdłużej, chociaż słowo rzadko używane na co dzień więc różnie może z tym być w praktyce…
Teraz już zrozumiane 🙂