Niepoprawna pisownia
Poprawna pisownia, znaczenie: spoza jest nieodmiennym przyimkiem, który występuje w zdaniu razem z rzeczownikiem w dopełniaczu i pełni funkcję wskazywania obiektu bądź miejsca, zza którego coś lub ktoś się wyłania (czyli mówiąc prościej informuje, iż jakiś obiekt przestał być przesłaniany). Może również komunikować brak przynależności do jakiegoś środowiska lub jakiejś grupy (nie należąca do…, nie z…). Z uwagi na to, że należy do przyimków złożonych (czyli takich, które składają się z połączenia samych przyimków) jedyną bezbłędną formą zapisu jest zapis razem zaczynający się od litery s, a wszelkie inne, niepoprawne wariacje zapisu wywodzą się z wymowy wyrazu i pisowni fonetycznej.
Przykłady poprawnej pisowni
Interesuje mnie tylko piłka nożna, koszykówka i siatkówka to sporty spoza mojego kręgu zainteresowań.
Po ulewnym tygodniu weekend zapowiada się przepięknie, już nawet słońce wyłoniło się spoza ciemnych chmur!
Połowa importu ropy naftowej do Polski pochodzi spoza obszaru Rosji, co więcej rząd planuję tę wartość zwiększyć do 70%.
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
To łączenie i szukanie czy s czy z to faktycznie sporo osób się z tym zmaga i to nie tylko akurat przy tym słowie więc faktycznie to pewnie te porady, które tutaj należą do tych najczęściej wyszukiwanych przez użytkowników.
Najprościej można to słowo wytłumaczyć chyba tak, że masz jakiś obiekt i to co nie jest jego zawartością, a jest poza nim jest właśnie „spoza”. A pisownia jest porypana tego, nie umiem jej wyjaśnić ani co gorsza zapamiętać. To, że to przyimek złożony to akurat mówi mi tyle co nic
Zaciekawił mnie bardzo komentarz Roberta! Czy to prawda, że doszło do zmian językowych i dlatego niektóre wyrazy mylą się z innymi, są wyjątkami i tak dalej? Ja właśnie mam wielki problem z wyrażeniami „spoza” i „z powrotem”. Ciągle na odwrót!
Kolejne słowo, które wielu osobom sprawia naprawdę niemały problem. Sama bardzo długo się borykałam z trudnościami w napisaniu tego w sposób właściwy. Dzisiaj już na szczęście wiem, jak to pisać poprawnie.
Zawsze mam z tym problem, bo na przykład „z powrotem” piszemy przez „z”! Poprawna wersja w tym wypadku to jednak „spoza”. Swoją drogą, nie wiem czy wiecie, że doszło do zmian językowych w latach 30’ XX wieku i stąd te problemy, nieścisłości. To bardzo ciekawe!
O, to słówko zawsze sprawia mi trudność, więc chyba jeszcze nie raz będę zmuszona tutaj zajrzeć 🙁
Razem – pozamiejski, pozaeuropejskie.
Jak pisać poza miejski państwa poza europejskie
Wygląda, że dobrze!
O dzięki, przyda się zaraz w pracy domowej 🙂
Spoza będzie okej, zgadzam się z tym co napisali, to nie jest słownik ale jak ktoś nie wierzy niech sobie do słownika zajrzy i się przekona!
Z poza jest źle, poprawnie pisze się zawsze „spoza”!
A właśnie, że prawda! Przyimki składające się z dwóch lub trzech przyimków (a więc i spoza) piszemy zawsze razem, a w tym wypadku zawsze przez „s” (nie przez „z”!)
Na przykład: Jest to osoba spoza Polski.
Nie prawda