Pomimo identycznego brzmienia, znaczenia obu omawianych wyrazów są zupełnie inne, dlatego warto poznać znaczenia obu słów, aby nie popełnić błędu polegającego na użyciu niewłaściwego wariantu (obu słów niemożna rzecz jasna używać zamiennie w zdaniu). Pomocne mogą się tu okazać definicje wzbogacone praktycznymi przykładami, które przygotowała redakcja naszego serwisu. Przypominamy również o możliwości zadawania nam pytań – wystarczy w tym celu pozostawić swój komentarz w sekcji pod artykułem.

Poprawna pisownia

wiesz

Poprawna pisownia, znaczenie: wiesz to czasownik wiedzieć, odmieniony w drugiej osobie liczby pojedynczej, w czasie teraźniejszym. Za jego pomocą określamy posiadanie wiedzy na jakiś temat, a także świadomości prawdziwości czegoś.

Przykłady poprawnej pisowni

Przecież wiesz, jak wtedy się zachowała. Myślisz, że powinienem jej wybaczyć?
Mimo że wiesz, jak ważne jest dla mnie utrzymanie zgody w rodzinie, ciągle prowokujesz kłótnie.
Czy wiesz, że w przyszłym tygodniu odwiedzą nas dziadkowie?


Poprawna pisownia

wież

Poprawna pisownia, znaczenie: wież to forma rzeczownika wieża, odmienionego w dopełniaczu liczby mnogiej. Wieżą nazywamy figurę szachową, która może poruszać się jedynie w rzędach i kolumnach, jest to także budowla o małej płaszczyźnie podstawy w stosunku do wysokości. Co więcej, terminem tym określamy również element sprzętu muzycznego, przeznaczony do odtwarzania muzyki. W żargonie wojskowym z kolei wieża to wystający ponad korpus element wojskowych pojazdów, okrętów, umocnień z zamontowanym działem.

Przykłady poprawnej pisowni

W naszym przewodniku prezentujemy dziesięć najpiękniejszych wież ciśnień w Polsce.
Olbrzymi blok powstanie z połączenia aż trzech wież mieszkalnych.
Władze miasta zobowiązały się do ustawienia kilku budek lub wież z pokarmem dla jerzyków.