Niepoprawna pisownia

wachacz

Niepoprawna pisownia


Poprawna pisownia

wahacz

Poprawna pisownia, znaczenie: terminem tym określamy dźwignię, która porusza się ruchem wahadłowym i występuje między innymi w różnego rodzaju maszynach wiertniczych, autach i innych pojazdach mechanicznych.
Rzeczownik ten należy zawsze zapisywać przez h. Możemy znaleźć nawet dwa uzasadnienia tego stwierdzenia. Po pierwsze, słowo wahacz jest rodziną czasownika wahać się, który z kolej najprawdopodobniej został zapożyczony z języka czeskiego, w którym występuje określenie váhat (wahać się). Jako że wyrazy obcego pochodzenia piszemy zgodnie z zapisem oryginalnym, pisownia przez h jest tu wskazana. Co więcej, h należy zapisywać wówczas, gdy w innej formie tego samego wyrazu lub w wyrazie pokrewnym wymienia się na g. W tym przypadku wahaćwaga lub wahać sięwagować się (staropolska wersja tego czasownika).

Przykłady poprawnej pisowni

Wahacz jest jedną z najistotniejszych części każdego samochodu.
Wahacz stanowi bardzo ważną składową zawieszenia i ma olbrzymi wpływ na bezpieczeństwo podróżujących pojazdem pasażerów.
Na zdecydowanie krótszą żywotność wahaczy naszych samochodów duży wpływ ma fatalny stan dróg, po których na co dzień się poruszamy.