Niepoprawna pisownia
Poprawna pisownia, znaczenie: powyższe sformułowanie składa się z nieosobowej formy czasownika, jaką jest trzeba, oraz cząstki by. Trzeba oznacza, że coś należałoby, powinno lub wypadałoby zrobić. W połączeniu z cząstką by powstaje tryb warunkowy czasu teraźniejszego. Aby stworzyć prawidłowo brzmiącą konstrukcję z udziałem wyrażenia trzeba, należy połączyć je z wymienioną lub domyślną formą czasownika być (będzie, było) oraz z rzeczownikiem odmienionym w dopełniaczu lub bezokolicznikiem.
Omawianą konstrukcję należy zawsze zapisywać oddzielnie, w myśl zasady, nakazującej rozłączny zapis nieosobowych form czasownika (takich jak trzeba, można, warto) oraz cząstki by.
Przykłady poprawnej pisowni
Późno już… Trzeba by się zbierać, żeby wstać jutro do pracy.
Jeśli faktycznie planujemy zaprosić rodziców na obiad, to trzeba by się wybrać na jakieś zakupy.
Idzie lato. Trzeba by wziąć się w garść i zrzucić kilka kilogramów.
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Czebaby! Pycha!
O kurczę ale dużo niepoprawnych form pisowni, nie pomyślałbym, że tyle byków można tu strzelić aż!
Fajnie 🙂
Należałoby i wypadałoby mają budowę właściwą formom czasownikowym i pod tym względem są podobne do innych form 3. osoby r. nijakiego w trybie warunkowym. Nie da się tego powiedzieć o czasownikach (quasi-czasownikach, predykatywach) trzeba by i można by.
Mirosław Bańko, PWN
trzeba i należy 1.10.2002
TRZEBA, NALEŻY – jakie to części mowy?
„Trzeba” bywa kwalifikowane albo jako tzw. czasownik niewłaściwy, albo tzw. predykatyw. Pełni niewątpliwie funkcję czasownika, ale nie łączy się z podmiotem w mianowniku i wskutek tego odmienia się tylko przez czas i tryb. Co więcej, wszystkie formy fleksyjne tego wyrazu – z wyjątkiem jednej – są złożone: trzeba – trzeba było – trzeba będzie – trzeba by (trzeba by było) – niech będzie trzeba.
„Należy” jest podobne, ale tworzy typowo czasownikowe formy syntetyczno-analityczne: należy – należało – będzie należało – należało było – należałoby – niech należy. Mowa tu oczywiście o takim „należy”, jak w zdaniu: „Należy słuchać starszych”. Czym innym jest forma czasownika należeć, np. „Kowalski należy do SLD”.
To jest przekopiowana skądinąd wypowiedź Mirosława Bańko.