Poprawna pisownia, znaczenie: to przyimek, który nie jest odmienny i który funkcjonuje w połączeniu z rzeczownikiem lub innym wyrazem spełniającym jego funkcje (w dopełniaczu). Jedynym poprawnym zapisem jest zapis łączny rozpoczynający się od litery s. Funkcje sprzed to wyrażanie, że dana osoba lub rzecz przestała znajdować się przed danym miejscem (przykładowo: odjechał sprzed domu, zniknął sprzed hotelu), że dana rzecz pochodzi z okresu czasu wcześniejszego niż określony czas (na przykład: sprzed wojny, sprzed rozbiorów, sprzed potopu) oraz określać upływ czasu (np. sprzed 3 dni lub sprzed tygodnia).
Przykłady poprawnej pisowni
Ostatni autobus właśnie uciekł mi sprzed nosa, będę musiał wracać na piechotę albo taksówką.
Mój samochód pochodzi sprzed wojny, przez co wymagał już aż trzech remontów blacharskich.
Moja prababcia nadal doskonale pamięta czasy sprzed drugiej wojny światowej i często opowiada nam przy kominku niesamowite historie!
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Słowo kręciołek ma wiele znaczeń potocznych:
– przedmiot poruszający się wokół własnej osi
– prosta maszynka na korbkę
– mechaniczny kalkulator napędzany korbką, popularny w XX wieku
– rajd samochodowy z licznymi zakrętami
co to znaczy kręciołek?
Trudno się z tym zgodzić. Cały opis „sprzed” pisany „poprawnie razem kłóci się z poprawną pisonią niżej, gdzie „sprzed” jest niezbyt poprawną pisownią. Ktoś to wyjaśni?.
O to chyba klasyka jeśli chodzi o problemy z prawidłowym pisaniem i pewnie wiele osób się z tym zmaga. Fajnie, że jest taka strona i można sobie wygodnie to sprawdzić jak powinno się prawidłowo napisać.
Co dokładnie jest w tym przypadku ową bzdurą?
Jakaś bzdura.
Ileż tu można zrobić błędów! Już widziałam przeróżne zapisy u swoich uczniów! Z „t” na końcu, zapis oddzielny, „z” na początku… Poprawna jest forma „sprzed”! Czasem tak wiele różnych błędów widzę, że aż sama się w tym mieszam…
Porada, żeby pisać tak jak się wymawia byłaby w porządku gdyby nie to, że większość słów w języku polskim akurat zapisuje się INACZEJ niż by to wynikało z wymowy
Kolejne słowo z kategorii tych sprawiających naprawdę niemałe problemu wielu osobom. Ja też zaliczam się do tej grupy. Przeczytałam wasze wyjaśnienia i mam nadzieję, że wreszcie zacznę pisać to poprawnie.
Nigdy wcześniej nawet się nie zastanawiałam, że to rzeczywiście jest dosyć trudne! Skoro piszemy „z powrotem”, to dlaczego nie piszemy „z przed”, tylko „sprzed”? Wyjaśniam koleżance z Niemiec, że musi to po prostu zapamiętać – tylko jak, skoro tu chyba nie ma żadnej reguły?
to jest chyba absolutnie najgorsze i najtrudniejsze do zapamiętania słowo w całym języku polskim! zawsze jak mam je napisać to tak układam szyk zdania, żeby nie musieć go użyć, nie polecam tego słowa 😛
a po co sobie życie utrudniać? :> przecież „sprzed” nawet łatwiej się wymawia niż „z przed” no i sprawa rozwiązana 😀
dziękuję za uratowanie sytuacji 😉
No dobra, że sprzed jest dobrze to wiem, ale czemu z przed jest źle?