Niepoprawna pisownia
„Spowrotem” to bardzo powszechnie spotykana błędna forma zapisu wyrażenia „z powrotem„. Występuje na tyle często, zwłaszcza komunikacji internetowej, że wielu osobom zdążyła się „opatrzyć” i wejść w krew. Błąd w pisowni wynika prawdopodobnie z tego, że dawne słowa takie jak „ztąd” czy „ztamtąd” wyewoluowały w języku polskim w formy „stąd” i „stamtąd”, jednak nadal poprawnie piszemy wyłącznie „z powrotem„, nigdy inaczej – w kwestii tego słowa żadna zmiana nie zaszła. Przyczyn powstawania tego błędu upatrywać możemy również w wymowie tego zwrotu, gdzie litera „z” na początku wyrażenia jest wymawiana jako „s”, dzięki czemu jest nam po prostu łatwiej wymówić to połączenie. „Powrót” w tym przypadku to nic innego jak rzeczownik, któremu towarzyszy przyimek „z” i razem tworzą parę, jednak mimo to nigdy nie scalają się w jedno słowo „spowrotem”. W celu utrwalenia zapisu tego wyrażenia zgodnego z zasadami języka polskiego nasza redakcja przygotowała kilka przykładów zastosowań w zdaniach. W przypadku gdyby nasza definicja i przykłady nie rozwiały wszystkich wątpliwości zachęcamy do zadawania pytań w komentarzach. Nasza redakcja stara się na bieżąco rozwiewać wszystkie niejasności.
Poprawna pisownia, znaczenie: ponownie, ale tym razem obierając kierunek przeciwny niż za pierwszym razem (w kierunku powrotnym). Innym znaczeniem wyrażenia z powrotem jest: znowu przywracając pierwotny stan. Synonimy zwrotu to między innymi: znowu, na nowo, na powrót.
Przykłady poprawnej pisowni
Po zjedzeniu dwóch kanapek Marek uznał przerwę obiadową za zakończoną i wziął się z powrotem za pracę.
Stres związany z porodem jego żony zżerał go do tego stopnia, że tylko chodził tam i z powrotem.
Jadąc z powrotem nie zapomnij wstąpić na pocztę i odebrać mojej paczki!
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Spotykam się czasem z zapisem nie tylko łącznym („zpowrotem”), ale i właśnie przez „s”. To wina wymowy –mało kto mówi wyraźnie „z” w tym wyrażeniu. Od dzisiaj jednak będę pamiętać, że tylko forma „z powrotem” jest poprawna!
sam bym tego nie ogarnął bo nawet nie wiem jaka reguła ortograficzna tutaj zachodzi, że pisze się tak a nie na przykład razem. pewnie jak we wszystkich trudnych słowach trzeba zapamiętać pisownię i nie ma zmiłuj 🙁
Bardzo mi to pomogło! Bardzo dziękuję!
no i gitara, dziękuję bardzo za pomoc! tego szukałem
to wystarczyło napisać, że z powrotem jest okej a te pozostałe są źle, a tu taka ściana tekstu, ja potrzebuję wiedzieć co jest dobrze, a nie mieć elaborat do przeczytania, no dajcie spokój xD
Dla mnie, czyli niestety dyslektyka (ciężko z tym żyć, ale jakoś daję sobie radę :D) bardzo kłopotliwa jest pisownia tego typu zwrotów. I tak to całe „z powrotem” musiałem po prostu nauczyć się na pamięć, bo intuicja zawsze podpowiadała mi błędnie. I tak samo czytając tekst z błędnym zapisem „spowrotem” intuicja za nic nie podpowiadała mi, że to nie jest poprawna pisownia, a wręcz na odwrót – zapamiętywałem ją jako tą słuszną, zresztą właśnie ta pisownia jest w pełni zgodna z wymową / fonetyką.