Niepoprawna pisownia
Poprawna pisownia, znaczenie: różdżka to cienki i giętki, podłużny, wykonany z drewna przedmiot, służący w baśniach i legendach do rzucania czarów, obecnie jest to często rekwizyt stosowany przez iluzjonistów. Określamy tak również przedmiot wskazujący radiestom ukryte źródła wody lub pokłady minerałów. Różdżka to dodatkowo zdrobnienie od słowa rózga.
We współczesnej polszczyźnie obowiązuje zasada, która mówi, że ż zapisujemy wówczas, gdy w innej formie tego samego wyrazu lub w wyrazie pokrewnym wymienia się ono na g. W przypadku powyższego rzeczownika zachodzi wymiana ż:g (różdżka, bo rózga), stąd jedyną właściwą formą jego zapisu jest ta uwzględniająca głoskę ż. Błędy w pisowni wynikają najczęściej z niewystarczająco starannej wymowy tego słowa, kiedy to trudne do wymówienia dż zastępujemy prostszym cz.
Przykłady poprawnej pisowni
Na balu przebierańców było mnóstwo młodych czarodziejów, wymachujących różdżkami.
Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, po wizycie u fryzjera ubyło jej kilka lat.
W stroju czarownicy, który kupiłam córce z okazji karnawału, brakowało tylko magicznej różdżki.
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Ż w słowie służący wymienia się na g w słowie sługa.
Na co wymienia się słowo służący
W wyrazie różdżka ż wymienia się na z w rózga, natomiast ó nie jest wymienne – taką pisownię należy zapamiętać.
Na co wymienia się ó w wyrazie różdżka
Myli mi się, to prawda, ale tylko dlatego że jest taka aktorka co ma nazwisko z tym słowem Z BŁĘDEM, czemu to jest dozwolone w ogóle? Magdalena Różczka to do Ciebie to pytanie!
wielkie dzięki za to 🙂
Chętnie uwzględnimy to w definicji, potrzebujemy jednak potwierdzenia tego stwierdzenia oficjalnym słownikiem lub wypowiedzią językoznawcy.
Moim zdaniem oba wyrażenia są poprawne, tylko co innego znaczą.
Ròżczka – staropol. mała róża.
Różdżka – mała rózga.
Mieliśmy zastępstwo na polskim z panem od WFu. Pisaliśmy na tablicy wyrazy z trudnościami (jakbyśmy nie umieli) według alfabetu. Mój kolega napisał NA TABLICY wyraz pt. „różczka”:) Pan nie zwrócił uwagi. Jak przyszła moja kolej, podsunęłam: „Przepraszam, czy wyraz „różdżka” przypadkiem nie pisze się przez „dż” (na pewno)? A on na to: „Nie, dobrze jest.”. Myślałam, że pęknę ze śmiechu. Żeby dawać WF-fistę na zastępstwo języka polskiego… No ok… Ale żeby dawać taki poziom? Raczej powinni dać na zastępstwo kogoś, kto przynajmniej wie, jak napisać słowo „różdżka”, nie sądzicie?;)
Pozdrawiam.
PS. Jeżeli są jakieś błędy, jeśli chodzi o polskie znaki, to przepraszam najmocniej, ale zepsuła mi się troszkę klawiatura:)