Choć tak do siebie podobne, omawiane wyrazy oznaczają zupełnie coś innego. W związku z tym należy wiedzieć, iż nie można stosować ich w zdaniach wymiennie, gdyż byłby to błąd językowy. Aby uniknąć sytuacji tego typu zachęcamy do lektury definicji i przykładów użycia obu słów w zdaniu, a w razie dalszych niejasności również do zadawania pytań naszej redakcji w sekcji komentarzy pod artykułem.
Poprawna pisownia, znaczenie: przywieś to czasownik przywiesić, odmieniony w drugiej osobie liczby pojedynczej, w trybie rozkazującym. Oznacza on: zawiesić coś przy czymś.
Przykłady poprawnej pisowni
Przywieś na próbę ten wisiorek, zobaczymy czy będzie pasował do Twojej sukienki.
Przywieś tutaj tę zasłonę – moim zdaniem idealnie skomponuje się z kolorem firanki.
Kiedy wreszcie dostaniesz ten dyplom, przywieś go sobie koniecznie na ścianie.
Poprawna pisownia, znaczenie: przywieź z kolei to czasownik przywieźć, również odmieniony w drugiej osobie liczby pojedynczej, w trybie rozkazującym. Przywieźć to inaczej: dostarczyć coś lub tez umożliwić komuś dostanie się w drugie miejsce za pomocą pojazdu lub narzędzia na kołach.
Przykłady poprawnej pisowni
Skoro będziesz przejeżdżał obok jej pracy, to przywieź ją do domu.
Przywieź mi znad morza jakąś piękną muszlę.
Przywieź mi ze sklepu coś słodkiego, proszę.
Dzięki, od zawsze mi się te dwa słowa myliły, są bardzo podobne, w sumie to przez pewien czas myślałam nawet, że to to samo słowo i można je zapisywać w dowolny z tych dwóch sposobów