Niepoprawna pisownia
Poprawna pisownia, znaczenie: w języku polskim wyraz ten ma ogromną ilość znaczeń. Ciekawostką jest fakt, że nie jest on jedną, konkretną częścią mowy, a w zależności od kontekstu zdania może pełnić funkcję rzeczownika lub przyimka. W roli rzeczownika nazywamy nim czyjąś postawę ciała, jego ułożenie w danej chwili. Mówimy tak również na zachowanie, które ma na celu w demonstracyjny, teatralny sposób przekazać czyjeś niezadowolenie czy niechęć.
Przyimek poza może służyć zarówno do włączania do zbioru opisywanych elementów jednego z nich, jak i do wyłączania z zakresu odniesienia pewne elementy. Za jego pomocą możemy także zakomunikować, że ktoś lub coś znajduje się na zewnątrz danego pomieszczenia czy obszaru, czy też że udaje się, przemieszcza poza ten obszar. Co więcej, przyimek ten może informować, że konkretny stan rzeczy, zdarzenie miało miejsce w innym środowisku lub czasie, niż mógłby na to wskazywać obecny w zdaniu rzeczownik.
Należy zapamiętać, że wyraz ten w języku polskim zawsze zapisujemy razem, bez względu na jego funkcję w zdaniu.
Przykłady poprawnej pisowni
Najbliższy weekend planuję spędzić poza miastem.
Poza najpotrzebniejszymi rzeczami, spakowała do walizki również żelazko i suszarkę do włosów.
Podobają mi się wszystkie rasy psów, może poza mopsami.
W języku polskim słówko „poza” faktycznie ma wiele znaczeń. Nawet nie wiedziałem, że aż tyle! 😀 Na szczęście zwykle nie mam problemu z tym wyrazem i mam nadzieję, że nigdy mieć nie będę, chociaż czasem zastanawiam się czy dobrze myślę, gdy piszę.
Dla mnie takie strony internetowe to strzał w dziesiątkę. Pisownia wielu słów sprawia mi naprawdę niemały problem. Chętnie sięgam więc do takich poradników i czytam publikowane wskazówki. Dzięki temu moja pisownia się poprawia.
Prawdę mówiąc myślałem, że pisane razem „poza” jest poprawne jako właśnie ustawienie ciała, ale jak coś jest na zewnątrz czegoś to już pisze się rozdzielnie „po za”, ale widzę, że nie miałem tym razem racji…
Jak pisać to słowo?