Zarówno rzeczownik strój, jak i czasownik struj, mają prawidłowy zapis. Uzależnione jest to jednak od kontekstu, w jakim zostaną wykorzystane te słowa.

Poprawna pisownia

strój

Poprawna pisownia, znaczenie: jeżeli mamy na myśli ubiór, poprawnym zapisem będzie strój przez o z kreską. Można to wyjaśnić za pomocą zasady, która mówi, że ó zapisujemy wówczas, gdy wymienia się ono na o, e lub a w odmienionej formie, albo wyrazie pokrewnym. W tym przypadku słowo strój posiada liczbę mnogą stroje, czyli zachodzi wymiana ó na o.
Rzeczownik strój to inaczej eleganckie ubranie lub odzież specjalnego przeznaczenia, na przykład odzież ochronna, albo taka, która jest zakładana na specjalne okoliczności, jak strój kąpielowy czy strój karnawałowy. Strój odnosi się również do zbioru dźwięków, które mają określoną częstotliwość wzorcową.

Przykłady poprawnej pisowni

Małgośka zapisała się na pływalnię, dlatego wraz z koleżankami poszła do sklepu, żeby wybrać dla siebie strój kąpielowy.
Przemek zmartwił się, kiedy zobaczył, że jego strój do wychowania fizycznego zamókł z powodu soku rozlanego w plecaku.
Kasia cieszyła się, że niedługo w jej szkole odbędzie się bal przebierańców, zamierzała dla siebie wybrać strój księżniczki.


Poprawna pisownia

struj

Poprawna pisownia, znaczenie: kiedy natomiast używamy tego słowa jako czasownika, to wówczas poprawnym zapisem jest struj przez u. Jest to wyraz występujący jedynie podczas używania trybu rozkazującego od struć się.
Czasownik struj pochodzi od słowa struć. Oznacza ono w języku potocznym zaszkodzenie cudzemu lub swojemu zdrowiu poprzez podanie lub spożycie nieodpowiedniego pokarmu. W przenośni oznacza zmartwić się czymś.

Przykłady poprawnej pisowni

Struj się – powiedział zły czarnoksiężnik, kiedy jego służba podała danie dla królewskiego posłańca, który u niego gościł.
Złośliwa sąsiadka popatrzyła na imprezowicza, który zakłócał jej spokój, i pomyślała w duchu: struj się tą pizzą.
Grzesiek struł się nieświeżym obiadem i przez resztę dnia musiał zostać w domu.