Poprawna pisownia, znaczenie: po prostu to inaczej szczerze, otwarcie, bezpośrednio lub w sposób oczywisty, prosty i bez niepotrzebnego komplikowania. Inne znaczenia tego wyrażenia to: tylko, jedynie, nic więcej, zwyczajnie, bez uzasadniania i w sposób oczywisty.
Po prostu stanowi nieodmienne wyrażenie przyimkowe (fraza przysłówkowa sposobu – przyimek po + przysłówek prostu), a ponieważ konstrukcje przyimków z przysłówkami, rzeczownikami, liczebnikami oraz zaimkami zawsze piszemy rozłącznie, dlatego także i po prostu należy zapisać w taki sposób. Wyrazem pokrewnym dla tego wyrażenia jest prosty. Pomocne w zapamiętaniu tego, że jedyną poprawną pisownią jest zapis rozdzielny może być przywołanie zbliżonych wyrażeń także zapisywanych w taki sposób – są to na przykład: po polsku, po cichu oraz po ciemku. Zachęcamy do lektury poniższych przykładów praktycznego użycia w zdaniach, które powinny ułatwić zapamiętanie bezbłędnej pisowni. Informujemy też, iż nasza redakcja odpowiada na pytania czytelników zadane w sekcji komentarzy pod artykułem.
Przykłady poprawnej pisowni
Nie możesz się bać, po prostu wyjdź tam i pokaż wszystkim co potrafisz!
To nie prawda, że koty nie wiedzą, kiedy są wołane, po prostu mają gdzieś ludzi.
Czy mógłbyś przestać obiecywać i po prostu zacząć to robić? Puste słowa nic dla mnie nie znaczą.
Paryż to moje ulubione miasto, wiosną jest po prostu przepiękny!
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Poprawnie piszemy all inclusive.
jak się piszę olinkluzif
Pytania a co to jest kliz to wwy jesteście usługodawcami i musicie się dostosować a nie ja
Dzień dobry!
Dlaczego pisze się dwadzieściA, ale trzydzieści, czterdzieści?
I dlaczego pięćdziesiąt, a nie pięć-dzieści?
Męczy mnie to pytanie odkąd poznałam język polski — wiele wiele lat!
Dwa słowa więc osobne pisanie więc w sumie tutaj błąd z pisaniem razem nie do końca jest dla mnie zrozumiały i chyba ktoś jest już sporym dyletantem jeśli faktycznie tego typu błąd popełnia więc warto się pilnować.
No dobra, tym razem postaram się już zapamiętać, że jest ROZDZIELNIE bo wchodzę tu już chyba dziesiąty raz łącznie. Mózgu mój skup się błagaaaam
Nie wiedziałam, że aż tyle błędów można zrobić w tym słowie „po prostu”. Jestem tu, żeby sprawdzić czy poprawny jest zapis razem, czy może osobno. Naprawdę są gdzieś w Polsce tacy, którzy piszą „poproztu”?
Dla mnie to jest proste jak drut. Po prostu zawsze piszę osobno (lub jak kto woli – rozłącznie) i cyk, 0 błędów ortograficznych. Żeby na tym słowie mieć wywrotkę i błąd to już trzeba być na wyższym poziomie dysleksji chyba, ja bym tak nie umiał w każdym razie
O znowu jedno z tych słów, które mnie zawsze sprawiały mnóstwo problemów. Świetnie rozumiem tych wszystkich, którzy nie mają pojęcia jak je napisać. Dlatego takie poradniki bardzo się przydają, naprawdę.
To wyrażenie przyimkowe, które zapisujemy oddzielnie – „po prostu”. Muszę jak najczęściej w ten sposób pisać, bo przez tyle lat robiłam taki głupi błąd… A w dodatku od czasów szkolnych nikt mnie nie poprawiał!
a nie można poprostu napisać razem? obie formy powinny być dopuszczone i wtedy nie byłoby zbędnego zastanawiania się, myślenia i sprawdzania na dziwnych stronkach w internecie :PP
Przede wszystkim taka, że słowa „poprostu” nie ma w słowniku języka polskiego 🙂
Jaka jest zasada ortograficzna do tego?
Dziekuje za pomoc
Dzienki
Dzięki 🙂