We współczesnej polszczyźnie do użytku dopuszczone są obie powyższe formy gramatyczne. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że są to dwa wyrazy o zupełnie innych znaczeniach i aby poprawnie ich używać, warto znać różnice pomiędzy nimi. Najczęściej błędy w pisowni poniższych zwrotów popełniane są z nieświadomości istniejących pomiędzy nimi różnic. Zobacz przykłady poniżej i przeczytaj definicję znaczeń.
Poprawna pisownia, znaczenie: nóż to przyrząd (najczęściej kuchenny), składający się z rączki (uchwytu) oraz ostrza. Służy do cięcia, krojenia oraz obierania.
Przykłady poprawnej pisowni
To nie jest zwykły nóż kuchenny – ten egzemplarz został przygotowany specjalnie na moje zamówienie, jest jedyny w swoim rodzaju.
Nóż ze stali nierdzewnej, który kupiłam wczoraj, okazał się być kompletnie nieostry.
Na wyprawę zabrał ze sobą mapę oraz ostry nóż.
Poprawna pisownia, przestarzałe. Znaczenie: wyrażenie, którego używa mówiący, gdy ma nadzieję, że stanie się to, o czym mowa. Ma ono charakter typowo ekspresywny, wywodzi się z języka staropolskiego, kiedy to występowało pod postacią wyrazu na (nę). W zdaniach łączymy je z czasownikami, wyrażając za jego pomocą obawę lub też przekazując informację o nagłym, intensywnym i gwałtownym rozpoczęcie wykonywania jakiejś czynności.
Przykłady poprawnej pisowni
Lepiej weźcie ze sobą coś do jedzenia – a nuż zgłodniejecie po drodze.
A nuż się uda. (znaczenie: może akurat się uda)
Na wszelki wypadek wzięłam ze sobą dwa ręczniki – a nuż jeden mi nie wystarczy.
Zostawiam mój numer telefonu, a nuż ktoś się skusi.
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Słowo nóż w dopełniaczu liczby mnogiej może mieć zarówno formę noży, jak i nożów – obie są poprawne.
Noży czy nożow?
Patrzcie jakie zdanie można w ten sposób wykombinować (poprawne, a jakże!): A nuż nóż będzie nam potrzebny, lepiej spakujmy go do plecaka.
Klarownie wyjaśnione, dziękuję 😉