Nie wiadomo piszemy tylko i wyłącznie oddzielnie, zapisane razem jest błędem (poza opisanym poniżej specyficznym wyjątkiem). Prawidłowy zapis rozłączny wynika z reguły mówiącej że partykułę „nie” stanowiącą wykładnik zaprzeczenia piszemy rozdzielnie z wyrazami mającymi znaczenie czasownikowe.

Niepoprawna pisownia

niewiadomo

Niepoprawna pisownia, wyjątek: może być zapisane razem i nie stanowić błędu w przypadku zwrotu potocznego „homo niewiadomo” albo „homo-niewiadomo”. Jest to obraźliwe odniesienie się do osoby homoseksualnej lub takiej o niezidentyfikowanej seksualności. Zwrot ten może wynikać także z intencji obrażenia inteligencji jakiejś osoby (np. naszego rozmówcy), poprzez próbę zakwestionowania przynależności tej osoby do gatunku homo sapiens (zakwestionowania, że jest człowiekiem myślącym).


Poprawna pisownia

nie wiadomo

Poprawna pisownia, znaczenie: zwrot nie wiadomo ma zastosowanie w sytuacjach i wypowiedziach, których wydźwięk jest przypuszczający lub pytający, a w szczególności, kiedy coś, o czym się wypowiadamy jest dla nas w tym momencie nieokreślone, nieznane lub niepewne. Za synonimy zwrotu mogą posłużyć słowa: chyba, rzekomo, może, podobno.

Przykłady poprawnej pisowni

Nadal nie wiadomo czy nasza partia dostanie się do sejmu, balansujemy w okolicach 5% poparcia.
Nie wiadomo skąd ona pochodzi, urodę ma azjatycką, ale po polsku mówi doskonale.
Jeśli nie wiadomo o co chodzi to znaczy, że chodzi o pieniądze!


Poprawna pisownia

nie wiadomo

Poprawna pisownia


Niepoprawna pisownia

nie wjadomo

Niepoprawna pisownia

Niepoprawna pisownia

niewjadomo

Niepoprawna pisownia