Nie wiadomo piszemy tylko i wyłącznie oddzielnie, zapisane razem jest błędem (poza opisanym poniżej specyficznym wyjątkiem). Prawidłowy zapis rozłączny wynika z reguły mówiącej że partykułę „nie” stanowiącą wykładnik zaprzeczenia piszemy rozdzielnie z wyrazami mającymi znaczenie czasownikowe.
Niepoprawna pisownia, wyjątek: może być zapisane razem i nie stanowić błędu w przypadku zwrotu potocznego „homo niewiadomo” albo „homo-niewiadomo”. Jest to obraźliwe odniesienie się do osoby homoseksualnej lub takiej o niezidentyfikowanej seksualności. Zwrot ten może wynikać także z intencji obrażenia inteligencji jakiejś osoby (np. naszego rozmówcy), poprzez próbę zakwestionowania przynależności tej osoby do gatunku homo sapiens (zakwestionowania, że jest człowiekiem myślącym).
Poprawna pisownia, znaczenie: zwrot nie wiadomo ma zastosowanie w sytuacjach i wypowiedziach, których wydźwięk jest przypuszczający lub pytający, a w szczególności, kiedy coś, o czym się wypowiadamy jest dla nas w tym momencie nieokreślone, nieznane lub niepewne. Za synonimy zwrotu mogą posłużyć słowa: chyba, rzekomo, może, podobno.
Przykłady poprawnej pisowni
Nadal nie wiadomo czy nasza partia dostanie się do sejmu, balansujemy w okolicach 5% poparcia.
Nie wiadomo skąd ona pochodzi, urodę ma azjatycką, ale po polsku mówi doskonale.
Jeśli nie wiadomo o co chodzi to znaczy, że chodzi o pieniądze!
Poprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Wiadomo, że nie wiadomo, tak można powiedzieć. Akurat to właściwie taka kwestia, która dość często jest problematyczna i faktycznie przy tym słowie sporo osób się myli więc fajnie, że na takiej stronie można to sprawdzić.
Taaa…., nieznane, niepewne i NIEWIADOME!
A ja uważam inaczej, nie wiadomo? dla mnie to „nie wiadomo” brzmi tak…. nie, wiadomo, ze on to zjadł! ale niewiadomo, czy to zjadł czy nie?! jak można napisać, nie wiadomo, czy tego skosztował? lepiej wygląda, niewiadomo czy to mu smakowało?! ale nie wygram z wiatrakami 🙂
Już chyba zawsze będę pamiętać poprawną pisownię tego słowa, odkąd chłopak mnie poprawił. A ja w klasie uchodzę za najlepszą z ortografii… Nie wiem dlaczego zapisałam „nie wiadomo” razem… Mówię mu, że jakiś urok na mnie rzucił! 😀
Długo się zastanawiałam jak to napisać poprawnie. Aż zaczęłam szukać w sieci i trafiłam na tą stronę. Naprawdę bardzo przydatna. Rozwiała wszystkie moje wątpliwości. Dzisiaj już nie muszę się zastanawiać nad poprawnością pisowni.
“Nie wiadomo” należy zapisywać osobno. Swego czasu proponowałam koledze, żeby – jeśli nie wie – używał synonimu i pisał „być może”, ale zapisywał go także łącznie… Dlatego trzeba to po prostu zapamiętać!
Przecież „nie wiadomo” jest właśnie poprawną pisownią! Prosimy raczej o przykład, w którym „niewiadomo” byłoby poprawne (poza przytoczonym przez nas wyjątkiem) 😉
a co jeśli byśmy mieli przykład innej konstrukcji zdania i by było zaprzeczenie „nie, wiadomo, że to nie przejdzie” – czy wtedy nie wiadomo nie jest czasem dobrą pisownią?
Trudne słowo „nie wiadomo”… Ale wiadomo, że nie wiadomo piszemy osobno ☺
którą formę wybrać?
Nie wiadomo jak się piszę poprawnie nie wiadomo, ale z całą pewnością nie łącznie!