Choć oba wyrażenia występują w słowniku języka polskiego i oba są stuprocentowo poprawne, to ich znaczenia diametralnie się różnią. Dlatego też należy poznać definicje każdego z nich, by nie popełnić błędu językowego. W tym celu przygotowaliśmy poniżej definicje dla każdego z tych wariantów wzbogacone dodatkowo przykładowymi zdaniami. Przypominamy również o możliwości konsultacji swoich niejasności językowych z naszą redakcją w sekcji komentarzy.

Poprawna pisownia

niedomaga

Poprawna pisownia, znaczenie: niedomaga to odmieniony w trzeciej osobie liczby pojedynczej czasownik niedomagać. Oznacza on: być niezupełnie zdrowym, często chorować, szwankować, mieć w czymś braki. Czasownik ten jest jednym z kilku wyjątków od obowiązującej we współczesnej polszczyźnie zasady, nakazującej rozłączny zapis partykuły nie i osobowych form czasowników.

Przykłady poprawnej pisowni

Piotrek dziś niedomaga, wydaje mi się, że nie dotrze na zajęcia.
Mój stary mikser już niedomaga, chyba pora rozejrzeć się za nowszym modelem.
Wiele osób zgadza się, iż system ochrony zdrowia w naszym kraju zdecydowanie niedomaga.


Poprawna pisownia

nie domaga

Poprawna pisownia, znaczenie: nie domaga to z kolei część wyrażenia nie domagać się, będącego czasownikiem zwrotnym niedokonanym domagać się, zaprzeczonym za pomocą partykuły nie. Domagać się oznacza wymagać, żądać, potrzebować, chcieć coś dla siebie. Omawiana forma jest odmieniona w trzeciej osobie liczby pojedynczej. Zawsze zapisujemy ją rozdzielnie.

Przykłady poprawnej pisowni

Tomek to bardzo spokojne dziecko. Nigdy nie krzyczy, nie domaga się od nas niczego.
Nawet jeśli ktoś nie domaga się dobrego traktowania, to każdy na nie zasługuje.
Dzisiaj nikt głośno nie domaga się przywrócenia sytuacji politycznej sprzed kilkudziesięciu lat, choć pewnie niejedna osoba skrycie o tym marzy.