Poprawna pisownia

pączek

Poprawna pisownia, znaczenie: pączek jest słowem, które kojarzone jest zawsze bardzo pozytywnie, ponieważ jest czymś co chyba wszyscy lubią. Pączek jest wyrobem cukierniczym, robionym z ciasta drożdżowego, z pszennej mąki. Ma okrągły kształt, nadziewany najczęściej jest konfiturą lub marmoladą i smażony na głębokim tłuszczu. Po ostudzeniu polewany jest lukrem lub posypywany cukrem pudrem. Oczywiście jest jeszcze wiele innych wersji tego słodkiego ciastka, ale te wymienione są najbardziej popularne. W Polsce najwięcej pączków spożywanych jest w Tłusty Czwartek przed świętami Wielkanocnymi.
Innym znaczeniem tego słowa jest pąk kwiatowy, zawiązka pędu lub liścia.
Pączek jest rzeczownikiem, rodzaju męskiego w liczbie pojedynczej. Jest zdrobnieniem słowa pąk i pochodzi od prasłowiańskiego słowa pǫkъ, które oznaczało coś pękatego. Jako słowo rodzime należy zapisywać je zgodnie z zasadą ortograficzną, że w takich wyrazach zawsze piszemy ą, a nie on, czyli pączek.

Przykłady poprawnej pisowni

Powiodło ci się w życiu, wyszłaś za mąż za milionera, mieszkasz w pięknej rezydencji, masz służbę do swojej dyspozycji, jednym słowem żyjesz, jak pączek w maśle.
Pierwsze promienie słoneczne otuliły ogród, wszystko zaczyna się budzić do życia, na drzewach pojawiły się już pierwsze pączki liści.
Dzisiaj jest Tłusty Czwartek, dlatego proszę cię kup dwadzieścia pączków dla wszystkich pracowników firmy.


Niepoprawna pisownia

ponczek

Niepoprawna pisownia