Poprawna pisownia, znaczenie: niedługo to przysłówek stanowiący określenie czasu który jest krótki lub czegoś, co nie trwa długo i nie zajmuje wiele czasu, ale może oznaczać także określenie czegoś co ma się zdarzyć w niedalekiej przyszłości – czyli nastąpi po niedługim czasie, wkrótce lub niebawem. Zapisywane jest zawsze łącznie jako jedno słowo z uwagi na fakt, iż reguła ortograficzna mówi o łącznym zapisie partykuły nie z przysłówkami. Do synonimów tego zwrotu zaliczamy wkrótce oraz niebawem.
Przykłady poprawnej pisowni
Tomek mówił niedługo, jednak udało mu się zawrzeć w swojej wypowiedzi wszystkie kluczowe zagadnienia.
Już niedługo będą wakacje i odpoczniesz od szkoły, ale musisz się jeszcze chwilę przemęczyć.
Niedługo po całym zajściu otrzymałam od niego list z wyjaśnieniami, dlatego wybaczyłam mu jego zachowanie.
Niepoprawna pisownia, wyjątek: w wybranych sytuacjach, jako zaprzeczenie zapis rozdzielny również może być poprawny, na przykład: Nie długo, nie krótko, lecz w sam raz. oraz Nie długo, nie krótko, czyli jak wybrać modną sukienkę. Także jeśli słowo nie jest formą zaimka osobowego on (a nie partykuły przeczącej nie), na przykład: Czekali na nie długo, bo były bardzo spóźnione.
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Wydaje mi się, że te zasady pisania z „nie” są dość jasno określone więc tak naprawdę wydaje mi się że każdy powinien bez większych problemów sobie z tym pisaniem poradzić i ten temat będzie można ogarnąć.
I niedługo i nie długo (osobno lub jak kto woli rozłącznie) to formy poprawne, ale ja osobiście w pewien sposób rozumiem zamysł autorów strony, żeby jedną z nich że tak powiem „wstępnie” oznaczyć jako niepoprawną, bo faktycznie występuje ona jedynie w bardzo wąskim kontekście, a generacji „obrazkowej”, która nie lubi czytać łatwiej wytłumaczyć to w taki właśnie uproszczony sposób.
Ja też chwilę się zastanawiałem, która forma jest poprawna, tym bardziej że ta osobno też jak widać potrafi być dobrze tylko w jakichś bardzo specyficznych sytuacjach
Zwykle poprawny jest zapis „niedługo”, ale właśnie w zdaniu „nie długo, nie krótko, w sam raz” można, a wręcz trzeba użyć formy rozłącznej. Warto to podkreślić, bo ktoś nauczy się jednego zdania, a później robi błędy cały czas.
poprawna jest tak jak napisali – razem. już niedługo wszyscy powinni się nauczyć jak to się pisze poprawnie 😛
Która forma poprawna?
Chyba, że w zwrocie przeciwstawiającym „długo”
słowu „krótko”:
nie długo, lecz krótko