Omawiane poniżej wyrażenia to zaprzeczony za pomocą partykuły nie przymiotnik aktualny, odmieniony w mianowniku liczby mnogiej. Aktualny to inaczej dotyczący teraźniejszości, zachowujący ważność w danej chwili. We współczesnej polszczyźnie dopuszczalne jest używanie obu opisanych poniżej form, należy jednak zwrócić uwagę na fakt, iż każda z nich może być stosowana wyłącznie w konkretnie przypisanych jej sytuacjach. Warte szczególnego podkreślenia jest to, że w przeważającej większości przypadków zasadne będzie użycie pisowni łącznej, czyli nieaktualne. Jednak ze względu na to, że w części przypadków także forma zapisu rozdzielnego może być tą właściwą warto zapoznać się z poniższymi objaśnieniami i przykładami zdań. Przypominamy, że w razie trudności ze zrozumieniem zagadnienia istnieje możliwość zadawania naszej redakcji pytań językowych w sekcji komentarzy.
Poprawna pisownia, znaczenie: nieaktualne to wyrażenie zapisywane w większości przypadków. Dla przypomnienia, w języku polskim obowiązuje reguła mówiąca, iż partykuła nie powinna być zapisywana łącznie z przymiotnikami w stopniu równym.
Przykłady poprawnej pisowni
Te informacje są nieaktualne już od co najmniej tygodnia!
Zamieszczone w internecie ogłoszenie jest nieaktualne, ktoś już zdecydował się na wynajęcie tego mieszkania.
Moje przeprosiny możesz uznać za nieaktualne – po tym jak poznałem wszystkie szczegóły tej sytuacji, uważam, że to Ty powinnaś mnie przeprosić.
Poprawna pisownia, znaczenie: konstrukcję nie aktualne zapiszemy wówczas, kiedy słowo nie będzie pełniło w wypowiedzi funkcję wyraźnego zaprzeczenia przymiotnika aktualne, a co więcej, w tym samym zdaniu będzie znajdować się dla niego alternatywa.
Przykłady poprawnej pisowni
Informacje, które mi podałeś są nie aktualne, a przestarzałe!
Fakty, które podają w porannych gazetach są nie aktualne, a opóźnione co najmniej o dobę.
Te wyniki wyborów są nie aktualne, a opóźnione o godzinę – obecnie inna partia jest na prowadzeniu.
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Wydaje mi się, że te porady odnoście pisania ze słowem „nie” to w sumie nie mają większego sensu, bo tak naprawdę to jednak dość prosta sprawa i pisanie według ogólnych zasad więc sprawa nie jest szczególnie trudna.
Poprawny jest zapis „nieaktualne” – ten łączny. Czasami, gdy mam wątpliwości, piszę po prostu, że coś jest już przeterminowane, albo jakieś informacje nie są podawane na bieżąco. Oczywiście, nie zawsze można dokonać takiej zamiany, więc lepiej po prostu zapamiętać.
Pisze sie osobno, każdy to wie
Chwała wam za to