Poprawna pisownia, znaczenie: zwrot używany w wypowiedziach mających charakter pytający lub przypuszczającym – kiedy coś jest nieznane bądź niepewne. Synonimami zwrotu mogą być: chyba, może, podobno, rzekomo. Jedynym poprawnym zapisem nie wiadomo jest zapis rozdzielny, co wynika z zasady mówiącej, że partykuła „nie” jako wykładnik zaprzeczenia pisana jest rozdzielnie z wyrazami mającymi znaczenie czasownikowe.
Przykłady poprawnej pisowni
Do dziś nie wiadomo co się z nim stało, pewnego dnia wyszedł bez słowa i słuch o nim zaginął.
Samochód, z którym się zderzyłem pojawił się przede mną nie wiadomo skąd.
Nadal niestety nie wiadomo czym Basia zatruła się w wczoraj w restauracji, kontrola nie wykazała jak dotąd żadnych nieprawidłowości.
Niepoprawna pisownia, wyjątek: pisane łącznie jako część składowa potocznego zwrotu „homo niewiadomo” lub „homo-niewiadomo” – obraźliwego terminu określającego osobę homoseksualną lub o niezidentyfikowanej seksualności, używanego czasem również jako obrazę inteligencji jakiejś osoby, poprzez kwestionowanie jej przynależności do gatunku homo sapiens.
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Do zapisu tego słowa oddzielnie istnieje specjalna reguła, jednak przyznam szczerze, że niewiele z niej rozumiałam, kiedy mi inni wyjaśniali. Jednak kiedy zaczęłam sprawdzać czym jest partykuła i czym są wyrazy mające znaczenie czasownikowe, od razu rozjaśniło mi się w głowie. Język polski jest naprawdę niezwykły! Nigdy nie wiadomo co nas jeszcze zaskoczy!
wasze wyjaśnienie uważam za w pełni satysfakcjonujące, o to mi chodziło i tego właśnie szukałam
Ekstra ściągawka!
Otóż wiadomo mój drogi, od zawsze nie wiadomo piszę się oddzielnie, czyli na pewno nie „niewiadomo”. Pozdrawiam serdecznie