Niepoprawna pisownia, wyjątek: zapis rozdzielny nie prawda może być poprawny w specyficznej konstrukcji zdania, przykład: Nie prawda, lecz fałsz.
Poprawna pisownia, znaczenie: nieprawda jest rzeczownikiem rodzaju żeńskiego, który w zasadzie zawsze zapisujemy łącznie – sytuację wyjątku, kiedy obowiązuje zapis rozdzielny wyjaśniliśmy powyżej. Wyrażenie posiada dwa znaczenia – stanowi określenie na coś, co jest niezgodne z prawdą lub odbiegające od stanu faktycznego, rzeczywistości, używanym również jako aprobata dla własnego wypowiedzenia. Drugim zastosowaniem i znaczeniem jest użycie nieprawda jako wykrzyknienia – wówczas stanowi odpowiedź, która wyraża stanowcze i gwałtowne zaprzeczenie. Wyłączna akceptowana pisownia razem wynika z reguły językowej, mówiącej o łącznym zapisie partykuły nie z rzeczownikami. Synonimy pierwszego znaczenia to słowa fikcja i fałsz, natomiast synonimami wykrzyknienia są zwroty takie jak: wcale nie, absolutnie nie, a skądże, nic podobnego, skądże znowu, wolne żarty oraz właśnie, że nie. Antonimem, czyli wyrazem przeciwstawnym jest w tym wypadku słowo prawda, natomiast do hiponimów, a więc wyrazów o węższym znaczeniu – podrzędnych zalicza się przesadę oraz kłamstwo. Niżej przygotowaliśmy kilka przykładów użycia wyrażenia nieprawda w zdaniach, co powinno pomóc utrwalić jego pisownię. Przypominamy, że w razie wątpliwości językowych nasza redakcja odpowiada na pytania użytkowników w sekcji komentarzy.
Przykłady poprawnej pisowni
To nieprawda, że sprawca wypadku przekroczył prędkość, nagranie z jego wideorejestratora potwierdza jego wersję wydarzeń.
Świetna historia, szkoda tylko, że połowa tego co mówiłaś to nieprawda i mam na to dowody.
Przedstawiona w tekście teza to oczywiście nieprawda, co starałem się udowodnić w moim opracowaniu.
Nieprawda! Wcale do mnie nie dzwoniłeś, proszę to mój telefon – sam zobacz, że nie mam od Ciebie żadnego połączenia.
Niepoprawna pisownia
Niepoprawna pisownia
Dzięki, fajnie i kompleksowo wyjaśnione wszystkie formy zapisu i wszystkie znaczenia, że po przeczytaniu nie można już chyba mieć żadnych wątpliwości, a jak się je ma to znaczy, że nie przeczytało się wystarczająco dokładnie co najwyzej
Zwykle nie komentuję, ale w tej chwili po prostu musiałem… Naprawdę są tacy, co piszą „nieprafda”?! Co prawda niektórzy mówią w taki sposób, że słychać „f”, ale mam nadzieję, że tylko obcokrajowcy aż tak nie znają języka polskiego, żeby w ten sposób pisać!
Czy to prawda, że nieprawda piszemy razem? Otóż nie zawsze, czasem można napisać np. „nie jest to prawda” albo „to stwierdzenie to nie prawda, a fałsz”. Ale widzę, że jest to zaznaczone jako wyjątek to w sumie się nie czepiam, tylko pytanie czy to jako niepoprawna aby na pewno nadal można uznać, no nie wiem, nie moja ocena w sumie
Pisownia razem czy oddzielnie zawsze była dla mnie dużą trudnością. Jakoś tłumaczenia nauczycielem polskiego do mnie nie docierały. Wy zrobiliście to naprawdę jasno i przejrzyście. Bez trudu można zapamiętać.
Jeśli ktoś ma wątpliwości przy zapisie, to doradzam wybierać „nie jest to prawda”, czy też coś podobnego. Jednak jeśli wielokrotnie się użyje poprawnego zapisu, to można nawet wzrokowo zapamiętać, że poprawna jest forma „nieprawda”.
jest to przyzwoicie wytłumaczone, i tak, na pewno nieprawda pisze się łącznie, sprawdziłem w słowniku, bo coś nie miałem zaufania do tej dziwnej strony (bez obrazy)
czy na pewno tak się pisze?